V někdejší popravčí cele v suterénu pražské pankrácké věznice byl 2. února 1989 oběšen pětinásobný vrah, tehdy 35letý Vladimír Lulek z Hradce, jenž dva dny před Vánocemi vyvraždil svou rodinu.

V následujícím roce zákonodárci v českém právním řádu trest smrti zrušili a nahradili jej doživotím.

Brutální pětinásobná vražda v Předměřicích nad Labem, za niž byl Lulek odsouzen, otřásla veřejností na sklonku roku 1986. Několikrát trestaný recidivista se vrátil 22. prosince v nočních hodinách domů opilý. Po hádce nejprve 36 bodnými ranami usmrtil o devět let starší manželku a v útoku pokračoval proti čtyřem dětem ve věku deset, osm, sedm let a 18 měsíců. Také je ubodal k smrti. První tři děti byly jeho manželky z předchozích vztahů, malé batole pak jeho.

Poslední popravy
• Vladimír Lulek nebyl posledním popraveným v bývalém Československu. O čtyři měsíce později, 8. června 1989, byl popraven Slovák Štefan Svitek, jenž zavraždil svou těhotnou manželku a dvě dcery.

• Poslední popravenou ženou  byla 12. března 1975 Olga Hepnarová.

• Úplně posledním odsouzencem na smrt byl Zdeněk Vocásek, z jeho popravy plánované na prosinec 1989 však kvůli revoluci sešlo a dostal doživotí.

Sedm minut agonie

Nožem vzápětí zranil i sousedku, která se snažila bestiálnímu běsnění vraha zabránit. Celkem při svém řádění zasadil obětem 85 ran.

„Dodnes tu bytovku máme za proklaté místo a mnozí zdejší se s tím stále nesmířili. Zvlášť když se to stalo dva dny před Štědrým dnem," vzpomíná v Předměřicích jedna z pamětnic.

Obžalovaný Lulek u soudu předstíral duševní chorobu a během hlavního líčení vůbec nepromluvil. Neřekl jediné slovo. Psychiatři však jeho duševní onemocnění vyloučili. V době trestného činu komunikoval s lidmi a o jeho odpovědnosti nebylo pochyb.

Samotná exekuce přitom trvala dlouhých sedm minut. V tehdejším Československu se totiž nepopravovalo takzvaným dlouhým pádem, kdy oprátka odsouzenci zlomí vaz, ale udušením. Než nastala smrt, trvalo to zpravidla několik minut. Několik dlouhých minut.

Dnes jen doživotí

Další vrazi už dostávali nanejvýš doživotí. Třeba jako 45letý Pavel Peca, který v roce 1993 v Plotištích nad Labem u Hradce sekerou taktéž pozabíjel svou rodinu. Navzdory petici většiny místních, kteří pro něj žádali  popravu.

„Jsem zvyklý na mrtvoly v jakémkoliv stadiu rozkladu a zohavení, ale tohle bylo na mě opravdu moc. Tyhle obrázky nosím v sobě pořád," řekl pět let po činu tehdejší krajský státní zástupce Miroslav Antl. Peca by vloni mohl požádat o podmínečné propuštění. Už se toho ale nedožil, zemřel v roce 2012.

Lulek však nebyl nejmasovějším vrahem, který řádil ve východních Čechách. Nejspíš osm obětí mají na svědomí Jaroslav a Dana Stodolovi, kteří v letech 2001 až 2003 napadali ze zištných důvodů hlavně starší a bezmocné lidi, které bili, svazovali a pak uškrtili. Dvojice systematicky manipulovala s důkazy, takže některé z vražd policie původně uzavřela jako sebevraždu či náhlé úmrtí.

Dostali doživotí, dnes nejpřísnější trest. Většina Čechů by si přitom přála obnovit trest smrti. Jsme ale vázáni mezinárodními úmluvami a listinou práv a svobod.