„Tento teroristický čin je zřejmě dílem několika jedinců, takže by bylo hodně nespravedlivé, kdyby jej někdo dával do souvislosti s migranty," řekl náměstek pardubického hejtmana Roman Línek.

Mnozí poukazují především na chybu samotné Belgie a přímo radnice Bruselu, která dala neintegrovaným muslimům obrovské pole působnosti. O Bruselu se přitom coby nejbližším cíli teroristů mluvilo hned po listopadových atentátech v Paříži.

„Útoky jsou jen důkazem, že Belgie nemá svoji bezpečnostní situaci pod kontrolou. Část Molenbeek, proslulá jako 'semeniště teroristů', se stala odstrašujícím příkladem nezvládnuté imigrace. Vysoká nezaměstnanost a obecně špatné sociální podmínky měly za následek vysokou kriminalitu a příklon k radikalismu všeho druhu. V minulosti zde přebývalo hned několik strůjců teroristických útoků," míní hradecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Molenbeek je známá jako „no go zone", tedy čtvrť, kam je neradno chodit a kde se bojí i policisté.

„S uprchlíky nemají atentáty nic společného, Belgie pouze zanedbala boj s terorismem a radikalismem. Při dělení Belgie navíc vláda udělala hlavní město politicky a finančně hodně slabým. To boj s radikalismem činí ještě těžším," přidal se Chrudimák Jan Drahokoupil, který v Bruselu pracuje v Evropském odborovém institutu.

„Určitě se mezi uprchlíky najde mizivé procento potencionálních teroristů. Ale tyto útoky jsou kvůli něčemu jinému: válce v Sýrii, problémům s integrací mladých v Belgii a laxnímu přístupu belgických autorit k dlouhodobým problémům," dodal.