Představte si vymýšlet program pro dva tisíce lidí. Zhruba tolik se jich účastní šachové části 27. ročníku mezinárodního festivalu Czech Open. Pořadatelé největší akce svého druhu na světě nenechávají vše pouze na fantazii svých hostů. Naopak. Připravují pro ně akce a výlety, které je přivedou na jiné myšlenky, než je samotná hra. Navíc na startovní listině se objevují hráči, kteří cestují do Pardubic se svými blízkými. Na takovou malou rodinnou dovolenou…

„Pro nás je velice důležité, aby všichni účastníci odjížděli z Pardubic spokojeni. Proto se každoročně pro ně snažíme vymýšlet zajímavý doprovodný program," říká Petr Laušman, zástupce ředitele Czech Open. Pod tímto slovním spojením se v případě pardubického festivalu dá najít hodně možností. Co sportovní aktivity?

„Ač se to na první pohled nezdá, tak šachisté milují pohyb. Možná proto, že si po tom vysedávání u hracích stolků chtějí protáhnout tělo. A především většina šachistů jsou soutěživí lidé. Takže rozhodně není výjimkou vidět šachistu, jak si na festivalu zkouší další hry," vysvětluje Laušman.

Jeho organizační tým připravil pro své „ovečky" stejně jako v letech předchozích turnaje ve třech „hýbacích" sportech. Své místo mají na slunci stolní tenis, bowling a hlavně turnaj v malé kopané. Měření sil v malé kopané má již pětadvacetiletou tradici. A každoročně je o něj zájem.

A co kultura? Nejen sportem živ jest šachista.

„Naši hosté se mohou i v tomto směru těšit na bohaté menu. Velkou oblibu si získali společenské večery na koupališti Cihelna. Letos jsme tam místo tří připravili dva. Jeden z nich jsme totiž přesunuli do hudebního klubu Žlutý pes. Jejich součástí je opékání selete, živá hudba i diskotéka. Zvuk má také večerní prohlídka centra města a zámku. Ohlas mezi zahraničními návštěvníky vyvolalo i letní kino, které je už několik let v Pardubicích instalováno. Kvitují fakt, že filmy jsou většinou v původním znění a oni jim tak rozumějí," podotýká zástupce ředitele festivalu.

A co cestování? Naše republika je k turistickému ruchu jako dělaná. Východní Čechy na tom mají svůj podíl.

„Nemůžeme nikdy zapomenout na pořádání výletu do zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. V nabídce je také návštěva Kutné Hory spojená s prohlídkou hřebčína v Kladrubech nad Labem. Dříve jsme vozili účastníky také do Prahy a pomohli jim zprostředkovat zájezd do Vídně," vypočítává Petr Laušman.