Krizový štáb čeká na další termín

„Ministr se však z domluvené schůzky omluvil s ohledem na důležité vládní jednání. Náhradní termín schůzky zatím neznáme," informovala v úterý odpoledne mluvčí Krizového štábu lázní Dagmar Žitníková.

Zástupci štábu chtěli s ministrem diskutovat nejen o budoucnosti lázeňství v České republice obecně, ale též o situaci v dětské léčebně Vesna Státních léčebných lázní Janské Lázně.

O co bojuje Krizový štáb lázní?
• Členové štábu usilují o návrat k původnímu indikačnímu seznamu, který by velmi usnadnil veškeré snahy o záchranu nejen Janských Lázní, ale umožnil by opět pacientům jejich nutnou léčbu.

• Za nejlepší řešení považují návrat vyhlášky do podoby před 1. 10. 2012. Tento krok lze podle jejich mínění provést velmi rychle bez ohledu na vývoj politické situace.

Jsou přesvědčeni, že i krkonošským lázním hrozí díky nové úhradové vyhlášce, která v indikačním seznamu zredukovala vydávání lázeňských poukazů, krach.

Nového ředitele Josefa Šimurdu (jmenovaného exministrem Leošem Hegerem)  na červencové schůzce nabádali, aby nepodnikal žádné razantní kroky  v plánované restrukturalizaci lázní.  Vyčítali mu, že  nedostatečně využívá možnost poskytovat klientům rehabilitační péči a málo ji propaguje.

„Získat pacienty na rehabilitační péči, je běh na dlouhou trať, nejde o záležitost několika týdnů," hájil se Josef Šimurda. V záměru restrukturalizace míní pokračovat. Měla by se dotknout hlavně Vesny.

„Museli jsme hledat možnosti, jak naplnit léčebnu v době, kdy je její využití nízké. Tedy jindy než v hlavní sezoně. Chystáme přestavbu objektu. Dvě patra budou variabilně využitelná pro děti i dospělé. Chceme vytvořit duální komplex," upozornil Josef Šimurda. Zároveň deklaroval, že se management musí zaměřit na nelázeňské hosty a samoplátce, a to i ze zahraničí.

Základem podle něj je  zaplnit lázeňskou kapacitu, která nyní představuje 767 lůžek.

Platby jsou pro rodiče neúnosné

„Pro rodiče a dětské pacienty je tato zcela komerční vize likvidační. Zvláště proto, že minulý týden vedení lázní zavedlo poplatek  ve výši sto korun na den navíc pro rodiče, kteří mají být s dětmi v průběhu léčby, jež může trvat až osm týdnů, na pokoji. Je nehoráznost snažit se  vytřískat z chudých rodin peníze. Rodiče na takovou léčbu, která jejich dětem pomáhá, nebudou mít finance. Už nyní řada z nich uvažuje o tom, že začne hledat jiné zařízení. Napětí se stupňuje," zlobí se Iva Řezníčková z Občanské iniciativy Zachraňte Vesnu.  „Také jsme se dozvěděli, že lékaři mají přikázáno redukovat počty důležitých a osvědčených procedur, jako je Vojtova metoda, ergoterapie a podobně," dodává Iva Řezníčková.

„Sbíráme informace i z jiných lázeňských zařízení a chceme o všem promluvit i se zástupci VZP na schůzce, kterou jsme iniciovali na 9. září," řekla v úterý mluvčí Krizového štábu lázní Dagmar Žitníková.

Ministru zdravotnictví Martinu Holcátovi se rozhodla napsat otevřený dopis  poslankyně za KSČM Soňa Marková. Žádá ho, aby pomohl zachránit dětskou léčebnu Vesna v Janských Lázních.

„Nový ředitel prý sice přistoupil k některým krokům, ale bez většího úspěchu. Chybí propagace, navíc byl zaveden povinný poplatek za doprovod dítěte – to vše snižuje zájem u veřejnosti. Je tedy otázkou, zda jde panu Šimurdovi skutečně o získání dalších – podle něj zřejmě nelukrativních – pacientů. Jeho plán, že Janské Lázně budou plné bohatých samoplátců a turistů, ale také nevychází. V červnu dokonce počet samoplátců výrazně – i oproti jiným letům – poklesl!" upozorňuje mimo jiné v dopise, který byl zaslán i médiím,  Soňa Marková.

Požádají o pomoc prezidenta Zemana

Členové Krizového štábu lázní jsou odhodláni ve svém boji neúnavně pokračovat.

„Jde nám o každý den, o Vesnu se bojíme. Pokud od ministra zdravotnictví nedostaneme náhradní termín schůzky, obrátíme se na prezidenta Miloše Zemana. Dopis, který již sestavujeme, je zcela konkrétní, jsou v něm uvedeny údaje, které dokladují, že i počet samoplátců se během léta v Janských Lázních snížil a představuje to další propad v příjmech lázní," uzavřela Iva Řezníčková.