Již za necelý týden v Deštném v Orlických horách pod sjezdovkami propukne 22. ročník závodu psích spřežení Šediváčkův long. Ačkoli lednové počasí zatím sněhu příliš nepřeje, na horách ho snad bude dostatek. V to aspoň doufají organizátoři závodu. „Předpověď vypadá dobře,“ uvedl organizátor závodu Pavel Kučera.

Šediváčkův long je nejextrémnější závod psích spřežení v Česku a má renomé i za hranicemi. Do Deštného se na start závodu se letos sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z Česka, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor.

„Lídrem závodu mezi českými účastníky je Roman Novotný z Příbramska, který ještě žádný ročník nevynechal,“ poznamenal dále Kučera.

Během rekordní souvislé řady jednadvaceti ročníků závod vyrostl do podoby, která spolehlivě odolává krizovým jevům i nepřízni počasí. „Závodníci jsou na tratích sledováni zvláštní metodou, která dává organizátorům i návštěvníkům přehled o průběhu závodu. Všichni zájemci mohou závod sledovat na webových stránkách. Prestiž a oblibu závodu dokazuje i vysoká mezinárodní účast – na Šediváčkův long opakovaně jezdí desítky závodníků ze třinácti států,“ podotkl Kučera.

Tradičně se začíná a končí v osadě Jedlová v obci Deštná v Orlických horách, ve spolupráci s níž se závod pořádá. Je především oslavou lidského a psího souznění, kamarádství a v neposlední řadě nádherné, ač drsné přírody zasněžených Orlických hor.

Šediváčkův long končí v sobotu 24. ledna. Letos koliduje s druhým kolem prezidentských voleb. Ale musheři ani jejich doprovod nepřijdou o možnost volit. „V závěrečný den závodu osvědčíme naše občanské vědomí a zúčastníme se 2. kola volby prezidenta. Abychom to mohli snáze uskutečnit, budou moci všichni, kdo si včas zabezpečí volební průkaz, hlasovat v sobotu mezi 11. a 13. hodinou přímo v Jedlové v prostoru pro vyhlášení výsledků závodu,“ dodal Kučera.