Doplňovací volby do jedné třetiny Senátu kopírovaly výsledek krajských voleb, v nichž dominovalo hnutí ANO a pozice naopak částečně vyklidila ČSSD.

Svého senátora tak ztratí na Jičínsku ČSSD ve prospěch buď kandidáta „Babišovců", nebo jinde neúspěšné TOP 09.

Naopak na Pardubicku a Orlickoústecku postupují do druhého kola obhájci končícího šestiletého mandátu, již mají barvy KDU-ČSL. Ta v krajských volbách tolik jako ČSSD neztratila a její zdejší senátoři jsou navíc známými osobnostmi.

„Vzhledem k tomu, že východní Čechy vždy patřily vždy mezi bašty lidovců a volily spíš středově nebo pravicově, lze očekávat, že v druhém kole oba obhájci mandátů na Pardubicku a Orlickústecku Miluše Horská a Petr Šilar uspějí v souboji se svými protikandidáty," míní politolog Jiří Štefek.

Výhodnější pozici má podle něj Petr Šilar, protože kandiduje v ryze venkovském okrese.

Ztrátu Jičínska sociální demokracií naopak pokládá za přirozenou.

„Obvod se po pár letech vrací ke své normálnosti z dřívějších let, protože v minulosti zde vítězil pravicový nebo středový kandidát a jen v roce 2008 - v případě obvodu Jičín v roce 2010 - došlo ke změně, kdy se celou Českem prohnala oranžová tsunami," podotkl.

V jičínském volebním obvodu stojí ještě za zmínku totální propadák Vladimíra Drymla, který ze sedmičky kandidujících osobností skončil poslední.

V ostatních senátních obvodech na východě Čech se budou šestileté mandáty nyjších senátorů končit za dva, respektive čtyři roky.

Senátní volby tradičně provází nízká volební účast, zvláště jejich druhé kolo, které se koná již samostatně, bez souběžných voleb například do krajských zastupitelstev.

Letos byl nezájem voličů na Jičínsku, Pardubicku a Orlickoústecku ještě výraznější než před šesti lety, a to bezmála o deset procent.

Vizitky
• Na Jičínsku před šesti lety Josef Táborský zvítězil se ziskem 54,09 procenta hlasů. Ve druhém kole tehdy zvrátil výsledek prvního kola, které vyhrál Jiří Liška (ODS).

• Miluše Horská při posledních senátních volbách zvítězila se ziskem 52,23 procenta hlasů. Ve druhém kole voleb Jiřího Komárka (ČSSD).

• Šilar při posledních senátních volbách zvítězil se ziskem 56,13 procenta hlasů. Ve druhém kole voleb porazil Miloslava Souška (ČSSD).