Slovní souboj mezi hejtmanem Královéhradeckého kraje Lubomírem Francem (ČSSD) a senátorem Vladimírem Drymlem (SPOZ) dominoval úternímu Speciálu Václava Moravce v České televizi.

Se svým seriálem debat s volebními lídry přijel do hradeckého Aldisu. Ke školství, zdravotnictví i těžbě břidlicových plynů se vyjadřovalo šest lídrů stran, které se ucházejí o zastupitelská křesla Královéhradeckého kraje.

Do horkých křesel usedli  Pavel Bělobrádek (KKK), Rudolf Cogan (TOP 09 a STA), Vladimír Dryml (SPOZ), Lubomír Franc (ČSSD), Miloslav Plass (ODS) a Otakar Ruml (KSČM).

Největší pozornost na sebe strhával senátor Vladimír Dryml. Nechal se slyšet, že pokud se stane hejtmanem, funkci senátora dá k dispozici. „Hejtman nesmí být měkký jako tvaroh, chci tu funkci  hlavně proto, aby kraj nevedli lidé jako dosud,"  řekl moderátorovi.

„Je mi nepříjemné, že je to taková one man show, pan Dryml nás stále jen očerňuje, podává trestní oznámení a ani jedno se zatím nepotvrdilo," reagoval Lubomír Franc.

Na přetřes přišlo i téma těžby břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. „V Broumově bydlím, chtěl bych, aby těžba nebyla jen oddálena, ale úplně zrušena," řekl Franc. S tím souhlasili všichni lídři stran.

Hodně času věnovali politici i debatě o náchodské nemocnici. Proti její rekonstrukci – současnému projektu ostře vystoupil Miloslav Plass (ODS). „Chybí peníze na tak obrovskou investici, kraj se hodně zadluží. Opravit ano, ale ne tak megalomansky," řekl. Podobný názor měl i Vladimír Dryml a Rudolf Cogan. „Je možné, že projekt vysoutěžíme levněji, ke všem důležitým podpisům dojde až po volbách," oponoval Franc.

Nakonec kandidáti na hejtmana sepsali své sliby, které jim v případě úspěchu televize za rok připomene. Bělobrádek zredukuje úředníky, Cogan nechce ztloustnout, Dryml bude jezdit mezi lidi, Franc chce prosadit opravy náchodské nemocnice a domova důchodců v Teplicích nad Metují, Plass opraví systematicky  silnice a Ruml očistí jméno královédvorské zoo.