Skialpinismus

Přestože Krkonoše nepatří k velehorám a velkou část mají v národním parku, prostory pro skialpinismus tu jsou. Povoleno je osm tras. „Z naší strany jde o reakci na poptávku veřejnosti a z minulosti i na některé kolizní situace, kdy neukáznění skialpinisté lezli v ledovcových karech. V současné době ale máme s uživateli vytyčených tras velmi dobré zkušenosti," říká mluvčí parku Radek Drahný.

„Popularita skialpinismu je stále větší a v Krkonoších  nejvíc z celé republiky. Lidé mají o volný pohyb v přírodě zájem a proto doufáme, že se časem podaří otevřít ještě další trasy," říká Štěpán Pleskač z Alpinistického Klub Lyžařů Východních Krkonoš.

Volný pohyb přírodou je  zdarma, zájemci o skialpinismus musí ale počítat s vyšší vstupní investicí do vybavení. „Základní částka za lyže, boty, vázání a hole se pohybuje kolem 25 tisíc. Levněji lze pořídit vybavení starší. K tomu je třeba připočítat částku za základní lavinové vybavení. Tedy lopatu, vyhledávač a sondu. Krkonošské terény mohou být velmi zrádné," dodává Štěpán Pleskač.

Další zajímavou zimní alternativou, ovšem pro výrazně menší okruh lidí, je lezení na ledopádu. To lze v Krkonoších provozovat na konci cesty Buď Fit v Labském dole. Jde o jedinou lokalitu svého druhu a navíc v srdci národního parku, takže denní počet uživatelů je omezen na 16 osob.

Čtyřkolky a skůtry

V Orlických horách zase kromě možnosti lyžování nabízejí jízdy na terénních čtyřkolkách či sněžných skútrech. Čyřkolka pro malý okruh stojí sedm set korun, pro velký, který trvá asi hodinu a půl, návštěvníci musí z peněženky vytáhnout čtrnáct stovek. Stejně stojí i pásová čtyřkolka. Sněžný skútr pak vyjde na dva a půl tisíce. Je možné si ho ale zapůjčit i na kratší čas. „Zájem o tyto aktivity je, ale samozřejmě není tak veliký jako o běžecké a sjezdové lyžování," uvedl Tomáš Hejduk z Pohl sportu v Deštném v Orlických horách.

V Říčkách se můžete projet se psím spřežením po hřebenech hor. „Ale je to poměrně drahé  – tisíc korun za hodinu," řekl Jan Urbánek, ze Ski Klubu Ústí nad Orlicí, který areál  provozuje.   (aš, cis)