Už za pár týdnů se po Orlických horách rozjedou cyklobusy. Ne do všech obvyklých míst se však letos dostanou. Uzavírka silnice mezi Říčkami a Orlickým Záhořím potrvá až do podzimu. A nejen s touto dopravní komplikací by návštěvníci hor měli počítat.

„Přes kopec do Orlického Záhoří to není tak hrozné, situaci tady nám spíš komplikuje ještě jedna uzavírka skrz část obce. Ta nás, chalupáře a návštěvníky omezuje více. Silnice se tu opravuje v rámci česko-polského projektu. Loni byl zahájen, letos pokračuje a příští rok, když to dobře dopadne, by mělo být hotovo,“ říká starosta Říček Jaroslav Kuchta.

Do Orlického Záhoří přes Rokytnici

A omezení čekají také cyklisty. Už nyní je jasné, že cyklobusy, které se rozjedou 1. června, Říčky letos minou.

„Budou jezdit na Panské pole a Bartošovice. Do Orlického Záhoří se lidé dostanou jedině přes Rokytnici a Bartošovice a když se sem vydají cyklisté, budou to mít hodně náročné. Teď dojde k vyfrézování celé vozovky. Na terénním, horském kole to možná s obtížemi zvládnou, ale největším omezením bude most v obci, který je spojnicí s touto silnicí a pro turisty bude neprůchodný,“ vysvětluje starosta.

Ta část silnice, jejíž rekonstrukce se obyvatel Říček dotýká nejvíce, by měla být hotová letos.

Další opravy v příštím roce

„Myslím si, že se opravy promítnou do návštěvnosti Říček, alespoň co se týče té jednodenní, objížďky turisty asi trochu odradí. Příští rok pak bude následovat etapa od křižovatky Perla až po Horní Rokytnici. Takže Říčky budou uzavřené ze strany od Rokytnice. Návštěvníci k nám budou jezdit přes Zdobnici,“ přibližuje další plány v Říčkách starosta.

Až poté si obec oddechne, alespoň na chvíli.

„Uvidíme, jak se nám povede, protože nyní dostává na frak větším průjezdem silnice, která se neopravuje,“ dodává Jaroslav Kuchta.

Jízdní řád se ještě „ladí“

Projekt provozu cyklobusů v oblasti připravuje Euroregion Glacensis. Podle jeho sekretáře Jaroslava Štefka se nyní jízdní řád a trasy v závislosti na jednání kraje a dopravců budou ještě dolaďovat.

Už nyní je však jisté, že cestu do Orlických hor řidičům zkomplikuje kvůli rekonstrukci i uzavírka křižovatky v Dobrušce na hlavním tahu z Rychnova do Náchoda.