Meteorologové v úterý varovali, že vlnu tropických veder v noci na středu sice přeruší příchod studené fronty, bude však provázen bouřkami.

Dům shořel po zásahu bleskem

„Vzhledem k postupu bouřek nebyly srážkové úhrny natolik vysoké, aby působily zatopení či lokální záplavy. Nárazový vítr však působil škody v podobě popadaných stromů a větví, ale i v dopravě a v energetice, jako poruchy na vedení vysokého napětí s důsledkem výpadků elektrické energie," uvedl meteorolog František Šopko.

Napilno měli především hasiči.  „Od půlnoci do středečního poledne jsme vyjížděli k 72 zásahům," řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Největší počet výjezdů měli hasiči na Orlickoústecku. Jednotky odstraňovaly zejména stromy popadané na komunikace či na auta a dráty elektrického vedení.

Nejhorším důsledkem bouří byl požár domu v Hodoníně na Chrudimsku, do něhož kolem třetí hodiny ranní uhodil blesk. Hasiči požár likvidovali více než dvě hodiny. Oheň způsobil škodu ve výši dvou milionů korun.

Stromy padaly na silnice i železnice

Bouře také na řadě míst zkomplikovala dopravu.  Podle policejního serveru byla až do včerejšího odpoledne neprůjezdná silnice mezi obcemi Líšnice a Nekoř. V úseku  asi 1,2 kilometru vichřice skácela celkem 36 stromů.

U Nekoře musely být také evakuovány dva dětské tábory. Obec dětem poskytla ubytování i jídlo.

Silný vítr strhl trolej na železniční trati z Lichkova do Jablonného nad Orlicí.  Vlaky byly až do dopoledne nahrazeny autobusy. Větrná smršť zaúřadovala i na trati z Letohradu do Žamberka, kterou po páté hodině ranní zatarasil spadlý strom.  Výluka však trvala jen necelé tři hodiny.

„V lesích u Letohradu a Mladkova na Orlickoústecku  leží po   větrné noci na zemi odhadem deset tisíc metrů krychlových dříví," sdělila mluvčí Českých lesů Eva Jouklová. Další škody vítr napáchal na domech. „Hasiči odstraňovali utrženou střechu v Kunvaldu i v Českých Petrovicích," uvedla Vendula Horáková.

Areál zřejmě zničilo tornádo
Silný vítr v noci zcela poničil letní atrakce rekreačního střediska v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem. Škody se odhadují na desítky milionů korun. „Spadlé stromy zcela zničily Mamutíkův vodní park a Lesní zážitkový park, který jsme v sobotu jako novinku, jedinou v republice, otvírali. Škoda je odhadem 12 až 15 milionů korun," uvedl  jednatel společnosti Sněžník Martin Palán. Za své vzal i lanový park a bobová dráha. Těžké ocelové konstrukce byly podle Palána vytrhány ze země a zohýbány jako plastelína. „Podle místních to bylo tornádo. Za celou dobu tady pamětníci nic takového nezažili. Škody jsou obrovské," řekl Palán. Pohroma je o to horší, že přišla na začátku letní turistické sezony.