Cílem úprav na silnici I/11, která je hlavním tahem mezi Hradcem Králové a Ostravou, má být zvýšení bezpečnosti provozu. V místě se totiž často bourá a nehody měly i smrtelné následky. V roce 2008 na silnici z Vamberka na Rybnou vyhasl také život bubeníka kapely Chinaski, Pavla Grohmana.

„Opravované části jsou na komunikaci I/11 v lesním úseku místem častých dopravních nehod, podél komunikace je souvislá řada stromů, nechráněné hlubiny, sklony svahů 1:11,“ uvádí k danému úseku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na svém webu.

Husovo náměstí v digitálním modelu.
Husovo náměstí ve Vamberku má svůj digitální model. Čeká ho proměna

Po dobu oprav je doprava vedena jedním jízdním pruhem kyvadlově a řízena pracovníky stavby, případně světelným signalizačním zařízením. Práce odstartovaly 7. června, hotovo bude koncem listopadu.

V současnosti se v části silnice I/11 čistí krajnice a příkopy.

Psali jsme:

Ilustrační foto
Silnice smrti každý rok stojí aspoň jeden život. Někdy i víc

Další změnou na silnici budou nová svodidla se zádržností H2, svahy silničáři opevní vegetačními tvárnicemi zajištěnými betonovým prahem.

Gabiony jsou ocelové sítě plněné nejčastěji kamením nebo jiným vhodným materiálem.

„Instalovány budou tři svahové gabionové lavice. Na třech místech úseku je z důvodu nemožnosti zásahu do sousedního lesního pozemku navržena svahová gabionová lavice v patě stávajícího násypu, která umožní vysklonování násypu zemního tělesa,“ popisují silničáři další úpravy. Do konstrukčních vrstev vozovky ŘSD zasahovat nebude.

Práce vyjdou na 19,73 milionu korun bez DPH.

Úpravou projde úsek silnice z Vamberku do Rybné nad Zdobnicí.Úpravou projde úsek silnice z Vamberku do Rybné nad Zdobnicí.Zdroj: ŘSD