Závod se koná v dvouletém intervalu. V základním kole děti z Trutnova, Dvora Králové, Svobody nad Úpou, Rtyně v Podkrkonoší, Vrchlabí, Náchoda, Červeného Kostelce a Mostku bojovaly o poklad na Stříbrném jezeře.

Členové pořadatelského střediska vtáhli účastníky hravou formou do příběhu o indiánech a banditech. Běžné skautské dovednosti organizátoři promítli do indiánské legendy a názvů jednotlivých stanovišť na trati: Herbář indiánské babičky (poznávání přírodnin), Šamanské léčitelství (zdravověda), Dostavník v nesnázích (znalost dopravních značek), Zkrocení divokého koně (fyzická zdatnost), Bezradný válečník (řešení krizových situací), Tajná řeč moudré sovy (šifrování) a mnohé další.

Hodnotilo se také chování družstev a spolupráce při řešení úkolů.Nejúspěšnější v chlapecké kategorii byli Stopaři, z Trutnova, v dívčí kategorii si nejlépe vedly Volavky ze Dvora Králové nad Labem. Hlídky úspěšně poskládaly dílky ztracené mapy k indiánskému pokladu na Stříbrném jezeře.

Dopluly si pro něj kánoí na ostrůvek a získaly z dřevěné lžíce a pamětní listy. Družiny na medailových pozicích si navíc odnesly i hodnotné ceny. Vítězové pak také putovní sochu vlka a putovní vlajku.

Akce se zúčastnilo 240 dětí a vedoucích. Blanka Radiměřská