Královéhradecký kraj: Po jedné z NEJ sezon se bude investovat

Hradec Králové - Zima na horách v Královéhradeckém kraji patřila k nejlepším za poslední roky. Kvalitní podmínky k lyžování trvaly od začátku ledna do poloviny března a také návštěvnost byla slušná.

Vlekaři již začali chystat investice do lanovek a zasněžování. Například ve SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou chtějí letos investovat kolem 200 milionů korun, zejména do dvou nových lanovek.

„Letošní zima byla z dlouhodobého pohledu jednou z nejlepších. Vrátili jsme se na úroveň nejlepších top sezon mezi léty 2005 až 2008," řekl šéf SkiResortu Petr Hynek.

Již po Velikonocích chce SkiResort, pod nějž patří pět středisek, začít se stavbou šestisedačkové lanovky Hofmanky na Černé hoře. Pro novou sjezdovku pořídí i umělé zasněžování a parkoviště.

V Peci pod Sněžkou by měla do příští zimy vyrůst čtyřsedačková lanovka, která nahradí vlek Zahrádky. V areálu Černý Důl chce SkiResort rekonstruovat čerpací stanici a rozšířit sjezdovku, stavbu nové čtyřsedačkové lanovky tam plánuje na rok 2016.

Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn zaznamenalo meziročně vyšší návštěvu lyžařů asi o pětinu. „Návštěvnost ale nebyla vyšší než v sezoně 2012/2013. Celkově šlo o průměrnou zimu, kdy Špindlerův Mlýn navštíví kolem půl milionu lyžařů," řekl ředitel skiareálu Čeněk Jílek. Rozjezd sezony byl poměrně špatný, protože Vánoce byly na blátě a naplno se středisko rozjelo až 30. prosince. Pozitivně se projevily loňské investice do zasněžování.

Pro letošní rok špindlerovský skiareál plánuje investice za více než 130 milionů. Největším projektem bude rozšíření modré sjezdovky ve Svatém Petru v její horní části o 20 až 25 metrů. „Pokračovat budeme i v rozšíření zasněžovacího systému," uvedl Jílek.

Jako lehce nadprůměrnou hodnotí letošní zimu vlekaři 
z Deštného v Orlických horách. Začátek zimy přitom nebyl dobrý. „Začínali jsme až 28. prosince, a to jen v části areálu. Přišli jsme o vánoční tržby. V lednu a únoru se to však podařilo dohnat," řekl ředitel Petr Prouza.

Pardubický kraj: Tržby šly nahoru o 30 procent – kryjí ztrátu

Pardubice - Zima pomohla některým skiareálům v Pardubickém kraji zmírnit ztráty z minulých dvou sezon. Střediska proto neplánují, že budou masivně investovat do vybavení. Výjimkou je Dolní Morava.

„Letošní tržby jsou o více než 30 procent lepší než loni. Pomohou nám sanovat loňskou sezonu. Doufám, že letošek nám pomůže se postavit zase na nohy," řekl šéf skicentra Buková hora Radek Procházka. Skicentru se podařilo zahájit sezonu poměrně brzy, do areálu během sezony přijelo asi 150 tisíc lidí.

Na rozdíl od zahraničních středisek vynakládají v Čenkovicích miliony korun na zasněžování, náklady byly v letošní sezoně opět vyšší.

„Ve Švýcarsku tvoří technický sníh tři čtyři procenta. U nás zasněžujeme už 600 metrů. Jsou to obrovské investice do technologií, na platy snowmakerů, náklady na elektřinu. Jsou to šestimístné částky," řekl Procházka.

Sezona v Hlinsku trvala 77 dní, což je proti dlouhodobému průměru o dva týdny méně. Níže položená hlinecká sjezdovka otevírala až po vánočních svátcích. „Počasí nám nepřálo a nepodařilo se nám lyžovat v prvním týdnu vánočních prázdnin, což nás připravilo o třetinu tržeb. Deficit se částečně vyrovnal 
v průběhu ledna a února. Tržby jsou tak meziročně asi o šestinu nižší," řekl Robert Vokáč ze skiklubu Hlinsko.

Areál nabízí dvě sjezdové trati a jeden svah pro děti. V budoucnu zvažuje i prodloužení druhé sjezdovky. Stavět by se ale kvůli nákladnosti projektu mělo za několik let.

S minulými dvěma sezonami v Dolní Moravě provozovatel skicentra Sněžník letošní zimu ani neporovnává, byly hodně slabé. Sezona v tomto středisku potrvá asi 120 dní, což je slušný průměr, a skončí na Velikonoce.

„Loni a předloni byla sezona špatná. S průběhem této sezony jsme až na její začátek spokojení. Na tuto sezonu jsme vybudovali dvě nové sjezdovky, otevřeli snowpark a snow trail. Další investice na další zimu naplánujeme," řekl obchodní ředitel firmy Sněžník Martin Palán.

Obří i smrtelná lavina zavalily hory
Letošní zima se zapíše do krkonošských kronik i obří lavinou, která 10. února spadla do Modrého dolu a byla jednou z největších v Krkonoších. Lavina měla plochu 20 hektarů, na délku měřila 1106 metrů a délka odtrhu činila 506 metrů.
Tragicky pak skončil pád laviny 5. února, kdy v Malé Studniční jámě zemřel skialpinista.