Jedním z největších zaměstnavatelů brigádníků v Královéhradeckém kraji je Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku. „V červenci budeme na sklizeň višní potřebovat asi 150 lidí. Protože výsadby poškodily mrazy, nebudeme letos potřebovat brigádníky z Ukrajiny a Slovenska a vystačíme si s lidmi od nás a z Polska," vysvětlil vedoucí ovocnářského závodu družstva Jiří Fišer. Při dobré úrodě podnik na sklizeň višní nabírá až 300 lidí.

V srpnu bude podnik potřebovat asi 30 až 50 lidí na sklizeň letních odrůd jablek. Na hlavní sklizeň jablek od září do poloviny listopadu bude v sadech práce pro 150 až 200 česáčů. Mzda za česání je závislá na výkonu. U višní se pohybuje mezi 55 až 60 korunami za hodinu. U jablek je přes 60 korun.

Jen omezený počet brigádníků v době letních dovolených přijímá největší česká textilní společnost Juta Dvůr Králové nad Labem. „V našich sedmi dvorských závodech přijímáme na léto deset až 15 brigádníků. Převážně jde o vysokoškoláky, většinou se jedná o děti našich zaměstnanců," uvedla personální ředitelka Juty Věra Špalková. Dodala, že zájem o brigády v Jutě je rok od roku větší.

Pomůže internet

Studenti však nemusejí obcházet jednotlivé firmy a mohou využít služeb internetových pracovních portálů. Zájemci mohou zkusit například práci výrobce pizzy, operátora zákaznického servisu, prodavače, hostesky, pokladní či uklízeče. Mzdy se pohybují od 50 do 100 korun na hodinu.

Firmy hledají dočasné pracovníky hlavně také přes personální agentury. Platy nabízejí zpravidla mírně nad hranicí minimální mzdy.

„Kdysi jsme měli v nabídce 500 až 600 brigád, teď se firmy spoléhají na personální agentury. Brigádníci nejsou u nás evidovaní, tak sem ani moc nechodí. Když se tu nějaká brigáda objeví, jde o pomocné práce," řekl ředitel pardubického úřadu Petr Klimpl.

Studenti se do pardubické pobočky personální agentury Manpower chodí ptát, jaká je letos nabídka, zhruba od poloviny května. Nabízené pozice jsou stejné jako loni, ani mzda se od loňska nezměnila, pohybuje se kolem 80 až 90 korun hrubého na hodinu.

„Pozice hostesky už mám obsazené. Spíš se jedná o jednorázové brigády v obchodě, například kontrola zboží. Nebo míváme pozice ve výrobě, práce ve skladu, na lince,"  prozradila Zuzana Teplá.

Získat brigádu v supermarketu není podle Kateřiny Danihelkové z Pardubic až tak jednoduché. Zájem je prý velký. „Chceš-li dělat, starej se. Byla jsem dva dny na noční, dělali jsme inventuru, 60 korun čistého na hodinu a byla jsem úplně vyřízená," řekla Danihelková.

Důraz na fakta

Milovníci historie mohou usilovat o brigády, kde svoje znalosti uplatní. Předseda správní rady Spolku přátel čsl. opevnění Martin Ráboň ovšem konstatoval, že na uchazeče mají velké nároky. Aby brigádník mohl provázet na tvrzi Hůrka na Orlickoústecku, musí znát nejen historii vojenského opevnění.

„Máme specifické požadavky. Průvodce musí lidi 70 minut zásobovat informacemi nejen o vlastním objektu, ale i o souvislostech, o Mnichovu, kapitulaci. Nebereme lidi, kteří se našrotují sylabus zpaměti. A zase neplatíme nic moc, 50 až 55 korun čistého na hodinu," řekl Ráboň.