Bude plná dřevěných instalací inspirovaných krkonošskou zvířenou v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček.

PECKA: PEC A KARPACZ
Nová turistická atrakce Krkonoš v lokalitě u horní stanice lanovky na Portáškách ve Velké Úpě, na ploše dvou tisíc čtverečních metrů, má přilákat rodiny s dětmi a poutavou formou jim přiblížit krkonošskou faunu. Vstup do ní bude bezplatný. Město Pec pod Sněžkou, které za projektem stojí, ji chce stihnout otevřít do začátku letošních prázdnin. Celkem přijde na 45 milionů korun. Radnice na něj získala 32 milionů korun z evropských dotací. Je výsledkem přeshraniční spolupráce s horským střediskem na polské straně Krkonoš Karpaczí, kde také postaví herní krajinu, ale v odlišném stylu.

Název Pecka spojuje do jednoho slova města Pec pod Sněžkou a Karpacz a má společně propagovat obě krkonošské lokality. Česko-polští budou také imaginární průvodci Kuba a Anka a dvojjazyčné budou tabule s ilustrovanými, naučnými texty. „Stavba již probíhá, chtěli bychom mít hotovo do začátku prázdnin,“ potvrzuje starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. „Herní krajina Pecka nemá účel komerční zábavy. Bude to bezplatná turistická atrakce pro rodiny s dětmi, s cílem dostat je do přírody a vhodnou formou je o ní poučit a seznámit s ní,“ dodává.

Autoři díla ve Velké Úpě. Sochař Matěj Hájek a architektka Tereza Kučerová, z jejichž dřívější společné tvorby vznikl v roce 2014 dětský park Bororo v pražské zoo, vytvořili návrh herní krajiny Pecka.Zdroj: DENÍK/Jan Braun
Autoři díla ve Velké Úpě. Sochař Matěj Hájek a architektka Tereza Kučerová, z jejichž dřívější společné tvorby vznikl v roce 2014 dětský park Bororo v pražské zoo, vytvořili návrh herní krajiny Pecka. Foto: Deník/Jan Braun

VE CHŘTÁNU RYSA
Novinka na Portáškách skloubí zábavu se vzděláním. Sochař a absolvent Akademie výtvarných umění Matěj Hájek měl hotový původní návrh už zkraje roku 2016. Pracoval na něm s architektkou Terezou Kučerovou z ateliéru Molo architekti. Z jejich dřívější společné tvorby vznikl v roce 2014 dětský park Bororo v pražské zoo. „Propojujeme herní a naučnou formu. Cílem je vtáhnout návštěvníka do světa krkonošské fauny a nechat ho zažít dobrodružství z fantaskní perspektivy. Projekt je výjimečný proporcemi a rozsahem, díky nimž vzniká realizace, která nemá obdoby,“ říká Hájek. Na mysli má například patnáct metrů dlouhou, dřevěnou sochu rysa, jehož chřtánem se bude procházet, či maketu padlého jelena. Jeho devět metrů vysoké paroží se promění v tobogán.

SKRZ HNÍZDA ČÁPŮ
Herní krajina Pecka bude rozložená do několika částí. Lesního, lučního a vodního světa. „Lesní svět bude provázet naučná stezka v pětimetrové výšce pod korunami stromů, se zastávkami v podobě hnízd s ohromnými třímetrovými zobáky čápa černého, který na rozdíl od čápa bílého hnízdí ve stromech. Skrz hnízda budou návštěvníci procházet. V lesním světě zvířat najdou také zápasící mravence, devítimetrovou zmiji či vřetenovku,“ popisuje Tereza Kučerová. Luční část nabídne větší počet herních prvků. „Stěžejní tam bude motiv padlého jelena. Jeho vysoké parohy se stanou vyhlídkou. Děti jimi můžou prolézat a také sklouznout tobogánem dolů,“ přibližuje originální řešení. Ve vodní světě upoutá obří mlok.

Grafika herní krajiny Pecka.Zdroj: .

DO HERNÍ KRAJINY S KOULÍ
Vstup do herní krajiny bude zdarma. Návštěvníci budou mít možnost zakoupit si dřevěnou kouli a použít ji na stanovištích k různým herním činnostem. Naučné tabule vznikaly ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku. „ Stavby byly navrhovány tak, aby byly citlivě zasazeny do okolního prostředí. Mají dřevěné a ocelové konstrukce. Ty ocelové především kvůli statice,“ dodává architektka Kučerová. „Správa KRNAP stavbu povolila. Nachází se částečně i na našich pozemcích, na rozhraní ochranného pásma a třetí zóny, tedy v místech, vhodných pro podobné aktivity,“ říká k projektu herní krajiny Pecka Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP.

Inspiraci představovala pro autory v případě ilustrací minimalistická tvorba Josefa Čapka. „Pro celý projekt byl také inspirací David Attenborough,“ zmiňuje Matěj Hájek britského přírodovědce a autora dokumentů BBC, přibližující život na zemi.

Na Portášky se lze dostat pěšky i lanovkou z Velké Úpy. Od prázdnin bude jezdit denně.