Poslední ze tří můstků v areálu středních můstků využívali jak sdruženáři, tak starší žáci a dorost skokanů. Pro posledně dvě jmenované kategorie se jedná o klíčový můstek.

Správní radu Klasického areálu Harrachov tvoří zastupitelé majitelů areálu, tedy členové Českého svazu lyžařů a Českého olympijského výboru.

O poslední provozuschopný můstek sváděli poslední měsíce zoufalý boj jak skokani, tak sdruženáři (severská kombinace). „Tento skokanský můstek je pro disciplínu skok na lyžích, která je součástí i severské kombinace, zásadní a nezbytný,“ vysvětlil předseda úseku severské kombinace Radek Cikl.

V České republice totiž podle sdruženářů jiný podobný můstek, kde by v zimní tedy hlavní lyžařské sezóně bylo možné realizovat setrvalou tréninkovou činnost a pořádat soutěže pro kategorie starších žáků a mladšího dorostu. „Tak unikátní sněhové podmínky a technické vybavení jako má harrachovský areál žádný jiný můstek u nás nemá,“ podpořil kolegy i předseda úseku skoku na lyžích, poslanec a sám někdejší vrcholový skokan Jakub Janda.

Michal Krčmář.
Odstraňování chyb mě posouvá kupředu, říká biatlonová naděje Michal Krčmář

Skokani a sdruženáři napsali otevřený dopis Svazu lyžařů a Českému olympijskému výboru a čekají na odpověď. „Připravíme ji během několika dní,“ sdělil Deníku ředitel komunikace Českého olympijského výboru Tibor Alföldi.

Obnova skokanského areálu v Harrachově je sice díky příslibu státních peněz reálná, i tak ale bude trvat více let. „To by ovšem znamenalo prakticky likvidaci rozvoje jedné i více generací budoucích reprezentantů ČR dvou olympijských sportů,“ myslí si Jakub Janda.

Podle Jandy nemůže skokan ve vývinu přerušovat výcvik. „Jestliže starší žák či dorostenec neprojde postupným zvyšováním výkonnosti, nemůže dojít ke sportovnímu mistrovství v dospělosti. Toto je zásadní limit našich disciplín, a právě proto potřebujeme provozovat můstky různých velikostí v letní i v zimní sezóně,“ popsal někdejší vítěz Světového poháru ve skocích na lyžích. V sezóně 2005/ 2006 stanul na nejvyšší příčce seriálu i díky prvnímu místu na závodu SP v Harrachově.

Laici namítnou, že skokani mohou využívat nedaleké můstky na Ještědu. Ale ani tady není situace zcela idylická. „Jednak pro významně horší povětrnostní podmínky a jednak pro dosavadní nezájem majitele areálu, jímž je Statutární město Liberec prostřednictvím jeho městských společností,“ popsal Janda. Narazil přitom na fakt, že areál není v zimních měsících udržován v provozu.

LÉTA CHÁTRÁNÍ
Skokanský areál v Harrachově dlouhodobě chátrá. Zavřeny jsou už všechny můstky. Střední od jara, mamutí můstek už čtyři roky. „Vždy, když se na mamutí můstek koukám z okna, je mi strašně smutno, kam až to došlo,“ sdělila starostka Harrachova Eva Zbrojová. Město samo nemá žádné páky k obnově areálu.

Chátrání areálu si všímají i lidé, kteří do Harrachova přijedou jednou za čas. Třeba baskytarista Richard Schleufler, exčlen liberecké skupiny Krucüpisk. „Častokrát jsem s Krucipüsk hrál na dojezdu pod mamutem. Každoročně smutný pohled, jak ty můstky chatrají,“ popsal.

Stamiliony korun na obnovu skokanských můstků v Harrachově slíbil při letošní jarní návštěvě premiér ČR Andrej Babiš. „Sportovci se ale musí domluvit,“ vysvětloval.

OTÁZKY V OTEVŘENÉM DOPISE:Počítá se vůbec s dalším rozvojem našich tradičních olympijských disciplín?
Jaké podmínky pro sportovní přípravu budou našim sportovcům v oddílech a realizačním týmům reprezentačních družstev vytvořeny po dobu uzavření skokanského areálu v Harrachově?
Kde máme v nejbližších letech za cenově přijatelných podmínek na můstcích odpovídajícího technického stavu pořádat zimní soutěže kategorií od staršího žactva až po kategorii dospělých?
Kdy bude obnova skokanských můstků v Harrachově dokončena?