Spolu se zásobami zdravotnických potřeb, léků či oblečení tam školáci také opět vyrazí zaznamenat život Čechů, jejichž svébytná komunita postupně mizí. Letos se zaměří na zdokumentování tamních krojů, budou je mapovat v jednotlivých českých obcích Banátu.

„Krajané mají kroje k různým příležitostem. Budeme je nejenom popisovat, ale i fotografovat, porovnávat, z čeho se skládají, budeme mapovat, v čem se od sebe liší v jednotlivých vesnicích. Budeme také natáčet rozhovory s obyvateli, jakým způsobem ještě dnes ty kroje využívají nebo jestli tradice upadá. Víme, že v Gerniku se ještě tradice hodně dodržují, ale v ostatních vesnicích to rychle skomírá," říká zástupkyně ředitele školy Irena Kupková, která s dětmi do Banátu jezdí už několik let.

Novoměstské děti vyráží na expedice do Banátu pravidelně před koncem školního roku v rámci mezinárodního projektu Děti dětem. Letos se tam chystají už posedmé. Škola nyní žádá o finanční podporu na cestu Královéhradecký kraj. Kromě toho projekt podporuje město, které je partnerem Gerniku.