V Královéhradeckém kraji jsou to renesanční kostel ve Slavoňově a barokní kostel v Liberku. V Pardubickém kraji  pak unikátní venkovské usedlosti v Čisté a v Telecím na Svitavsku a pardubické automatické mlýny.  Seznam návrhů měli v rámci připomínkového řízení do poloviny prosince v rukou úředníci ministerstva kultury, vstup dalších památek teď definitivně posvětí nová Sobotkova vláda.

„V současné době přesně neodhadneme, kdy vláda seznam návrhů na nové národní kulturní památky projedná, ale předpokládáme, že během letošního roku se tento seznam rozšíří," uvedla tisková mluvčí ministerstva kultury Anna Ješátková.

Významné a jedinečné východočeské stavby se díky zápisu mezi národní kulturní památky dočkají nejvyšší státní ochrany a budou mít možnost získávat na svou údržbu peníze z více zdrojů než dosud. Na seznam by vedle Kuksu či zámku v Litomyšli měly přibýt méně známé či nápadné východočeské stavby.

Ve Slavoňově na Náchodsku mají cenný renesanční dřevěný kostel z roku 1553. Jeho interiér zdobí šablonová výmalba. „Jedná se o jeden z nejstarších dochovaných dřevěných kostelů ve východních Čechách. Součástí areálu je i renesanční zvonice fortifikačního typu a roubená márnice," uvedl Miloš Buroň z pobočky národního památkového ústavu v Josefově.

V Liberku na Rychnovsku jde o dřevěný barokní kostel postavený na konci 17. století. „Je to jeden z mála zachovalých dokladů podoby barokních roubených kostelů. Většinu starších dřevěných kostelů nahradily zejména v barokním období kostely zděné, ten v Liberku byl na počátku 19. století pouze podezděn. Součástí areálu kostela je i stejně stará dřevěná zvonice," doplnil  Miloš Buroň.

Milovníci architektonických skvostů a historie mohou ve východních Čechách navštívit tři desítky národních kulturních památek.

Imrich Dioszegi