Nejdřív pět minut sněhové vánice, pak pět minut sluníčka, poté padající kroupy… A do toho silný vítr. Počasí se včera střídalo jako na obrtlíku.

„Hasiči vyjížděli k desítkám dopravních nehod. Dvě osoby byly zraněny při kolizi dvou vozidel v Chrudimi. V Rudolticích skončil řidič s vozem na boku. Na silnici v kopci ve Vendolí vytahovali hasiči automobil z příkopu, stejně tak i v Hlinsku. V Květné u Svitav a také v Horní Čermné hasiči pomáhali nákladním vozidlům, které byly vzpříčené přes silnici. Na silnici z Poličky směrem na Lezník se automobil několikrát přetočil přes střechu a skončil v příkopu," vypočítává namátkou včerejší zásahy mluvčí pardubických krajských profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Nejvíc v úterý nasněžilo pochopitelně na Trutnovsku, na horách až 15 centimetrů. Do toho foukal ostrý nárazový vítr a i náklaďáky tak měly co dělat, aby se udržely na silnici. Pokud rovnou nezůstaly stát v kopcích na kluzké břečce, jako třeba na státovce z Chrudimě na Žďár nad Sázavou poblíž Nasavrk. Nesjízdné byly dopoledne i další silnice včetně stoupání státovky z Jaroměře do Trutnova u Choustníkova Hradiště.

„Od nadmořské výšky 300 metrů se sníh až do poledne držel. Venku byly přes den desítky chemických sypačů krajských cestářů," hlásila hejtmanství Královéhradeckého i Pardubického kraje. Odpoledne byla situace lepší, sněžení přecházelo v déšť.

Jenže pak kvůli tomu začaly pro změnu stoupat řeky, hlavně ty přitékající z Vysočiny. Do večera ale nedosáhly povodňových stupňů.

Jen v Královéhradeckém kraji policie od rána do odpoledne řešila nadprůměrných 47 dopravních nehod. „Obešly bez vážnějších následků. Lehce zraněno při nich bylo pět lidí. Většina nehod skončila pomačkanými plechy," řekla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Hasiči k tomu všemu ještě museli likvidovat popadané stromy, třeba v Bezděkově u Pardubic. Strom odpoledne zavalil i hlavní trať z Pardubic do Hradce Králové.

Meteorologové však na nejbližší dny uklidnění počasí neslibují. Zmírnit by se měl dnes odpoledne či k večeru pouze silný vítr,   ostatní rozmary počasí ale neustanou. A nejvíc budou lamentovat ti, kteří už svá auta přezuli do letních gum. Dále se totiž o několik stupňů ochladí a to, co doposud padalo ve formě deště, se změní i přes den ve sněžení.

„Ojediněle se bude tvořit i náledí," varovali meteorologové.  V noci při jasné obloze mohou teploty v příštích dnech klesat až k minus pěti stupňům.

Výstraha meteorologů na sněžení, vítr a povodně sice platí jen do zítřka, ale vrtochy aprílového počasí nás podle týdenní předpovědi meteorologů budou nejspíš provázet i o velikonočním víkendu.