Organizátoři předváděcích akcí i loni zůstali věrní označení šmejdi. Česká obchodní inspekce při kontrolách ve východních Čechách zjistila, že jejich chování se příliš nezměnilo, protože více než tři čtvrtiny z nich porušily předpisy a opět klamaly zákazníky.

Oproti roku 2014 je to však mírné zlepšení, tehdy Česká obchodní inspekce (ČOI) objevila pochybení téměř u 90 procent akcí.

Agresivní praktiky

Inspektoři v Pardubickém a Královéhradeckém kraji navštívili loni celkem 18 akcí. Pořadatelé 14 z nich obcházeli či dokonce vědomě porušovali předpisy. Cílovou skupinou, jejich snažení i loni zůstali senioři.  „Je to zvlášť zranitelná skupina spotřebitelů vzhledem k jejich věku a omezené schopnosti bránit se nekalým obchodním praktikám prodávajících," uvedl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Východní Čechy však nevyšly mezi regiony nejhůř: v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina se kontroly uskutečnily na 39 akcích a špatně to dopadlo na 36 z nich.

V celém Česku ČOI loni provedla 420 kontrol a více než u čtyř pětin zjistila, že organizátoři nedodrželi oznamovací povinnosti a používali zakázané nekalé a někdy i agresivní obchodní praktiky.

Inspektoři uložili pravomocně 258 pokut v souhrnné výši 29,6 milionu korun. A kdo platil nejvíce? Společnost Pneubotky dostala sankci ve výši 5,3 milionu korun, TZ Transport 3,9 milionu a Spokojená domácnost, s.r.o., 1,98 milionu korun.

Televizoru ani pily se nedočkali
Dva senioři z Novobydžovska se loni zúčastnili předváděcí akce zaměřené na nádobí. Oba se nechali po výhře ve slosování, která ovšem byla podmíněna nákupem, zlákat ke koupi zboží, za něž zaplatili hotově 40 tisíc korun. Domů si z akce odnesli pouze tlakový hrnec, nádobí a dvě deky. Ostatní slíbené zboží – motorová pila, televizor a vysavač – mělo dorazit poštou na jejich adresu do 14 dní. Jenže od sepsání smlouvy uběhlo více než třicet dní a žádné zboží nepřišlo. Firma navíc na jejich výzvy nijak nereagovala, proto seniorům nezbylo než se obrátit na policii.

Nová taktika

Ani přístup firem k inspektorům se příliš nezměnil: ve  120 případech pořadatelé kontrolu neumožnili. Co se naopak oproti roku 2014 změnilo, je taktika, kterou pořadatelé používají. „Přešli z plošně rozdávaných letáků na adresné pozvánky, jejichž získání stálo kontrolní pracovníky více úsilí," informoval mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Inspektoři tak museli více pracovat se spotřebiteli a také se cíleně zaměřovali na problémové firmy.

Pořadatelé také nově lákali lidi například na „výhry" platebních karet či poukázek v hodnotě 80 až 200 tisíc korun. Přestože jejich získání bylo podmíněno uzavřením kupní smlouvy na předváděné zboží, po uzavření smlouvy a zaplacení zboží lidé žádné karty ani poukázky nedostali.

Mezi poslední triky prodejců patří také snaha dostat se do soukromí spotřebitelů a současně se vyhnout nepříjemné kontrole. „Například obvolávají předchozí účastníky předváděcích akcí nebo je oslovují před nákupními centry a pod záminkou 'výhry' si berou jejich telefonní čísla a zvou se k nim domů. Před tímto jednáním chceme spotřebitele varovat a doporučit jim, aby odmítli uspořádat prodejní akci u sebe doma," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Lidé si stěžovali na 13 společností
Loni Česká obchodní inspekce dostala přes tři stovky podání spotřebitelů na organizované předváděcí akce. Nejvíce stížností směřovalo na 13 společností.  Lidé inspektory nejčastěji upozorňovali na klamavé praktiky při prezentaci výrobků, jejich vlastností a cen, na fiktivní výhry, na problémy při odstoupení od kupní smlouvy a následné žádosti o vrácení peněz nebo na vázání slibovaných dárků na uzavření kupní smlouvy.