Hodnoty koncentrace polétavého prachu na měřicí stanici v pardubické městské části Dukla i v Hradci Králové na Brněnské třídě překročily povolený čtyřiadvacetihodinový limit 50 mikrogramů na metr krychlový už v šest hodin ráno a během dne rychle stoupaly.

Dopoledne hodinové koncentrace v Pardubicích dosáhly 67 mikrogramů na metr krychlový a v Hradci dokonce 92. „Kolem poledního koncentrace začaly klesat, ale odpoledne se vrátily opět k růstu. Další vývoj nedokážu odhadnout," řekl meteorolog z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Signál regulace však meteorologové zatím vyhlásit nemuseli. Začíná platit, když průměrná denní koncentrace imisí prachu překročí 150 mikrogramů na metr krychlový. Zhoršené rozptylové podmínky jsou i na Ostravsku, Brněnsku či v Praze. Limit 50 mikrogramů na kubík byl navíc překročen i ve venkovských oblastech celého východočeského Polabí.

Úterní jasné počasí vyvrátilo i rozšířenou domněnku, že když je jasné počasí, nemůže být smog. „Pro vznik smogové situace je důležitá teplotní inverze. Tu jsme zaznamenali i dnes, kdy převládala jasná obloha. Inverze, i když bez oblačnosti, vytváří nad krajem jakousi pokličku, pod kterou se nečistoty hromadí," řekla včera meteoroložka Eva Auxtová.