Kdo ještě nepřezouval automobil ze zimních pneumatik na letní, mohl o sobě v pátek tvrdit, že nic nezanedbával, ale dokonale předvídal. Sněhové vločky v pátek ráno překvapily nejednoho řidiče a na několika místech v kraji pořádně zkomplikovaly dopravu.

Nestalo se tak ale v celém kraji. Zatímco na Svitavsku nebo Chrudimsku bylo doslova bílo, v Pardubicích a okolí sníh sice padal, ale jen do sedmé hodiny ráno, kdy se pomalu změnil ve studený déšť.

A zatímco v krajském městě dopravní problémy nenastaly, na Orlickoústecku a Svitavsku se zavíraly silnice a kolabovala doprava. Nejhůř z celého rána vypadala nehoda linkového autobusu u Skuhrova, který se střetl s osobním vozem. Řidič auta zřejmě v mírné zatáčce nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu vozovky a v protisměru zkřížil cestu autobusu, ten narazil i do stromu. Lehká zranění utrpěli šofér autobusu, řidič osobního auta a jeden jeho spolujezdec. Všichni tři zranění byli transportováni do nemocnice. Dva cestující v autobuse se vyvázli bez zranění.

Zavřené nesjízdné silnice, nehody. Zima ještě asi neřekla své poslední slovo a včera ráno zmrazilo dopravu kolem České Třebové nebo Svitav.

U Třebové se ráno střetl autobus s autem. Kopec ve Vendolí na Svitavsku se zase pod čerstvým sněhem ukázal nepřekonatelnou překážkou pro řadu nákladních vozidel, která jednoduše zůstala stát v kolonách. Situaci vyřešil dílem zásah silničářů, ale především tání, které kolem deváté hodiny dopravu nechalo opět rozjet.

Pod sněhem se ocitlo i Chrudimsko. Silnice byly sice s opatrností sjízdné, ale ne každý měl to štěstí.

Hospodyňky těšící se na čerstvou zeleninu nebo sazenice květin ostrouhaly. Kvůli sněhu, kterého na Hlinecku napadlo hodně, se mnozí prodejci tradičních selských trhů neodvážili časně ráno vyjet. Jsou mezi nimi i ti, kteří už dávno vyměnili zimní pneumatiky za letní. „Hodně jich nám telefonovalo, že účast ruší. Jeden prodejce květin, který k nám jezdí pravidelně, zůstal stát u Trhové Kamenice v kopci. Auto s plně naloženým vozíkem ho nemělo šanci vyjet," řekl vedoucí Turistického informačního centra v Hlinsku Leoš Remeš.

Nakonec do Hlinska dorazili jen čtyři odvážlivci, kteří se po zprávě o zrušení selských trhů vydali na cestu domů.