Martin Červíček (ODS) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) svedli minulý týden velice vyrovnanou partii, kde o vítězi prvního kola rozhodovalo pouhých 58 voličů navíc ve prospěch šéfa KDU-ČSL. Ten získal 11 tisíc 714 hlasů (26,62%), zatímco brigádní generál v.v. Martin Červíček jich měl 11 656 (26,49%).

DRUHÉ KOLO VOLBY BÝVÁ VÝRAZNĚ SLABŠÍ
Zatímco v prvním kole senátních voleb se účast (i díky paralelnímu konání komunálních voleb) přehoupla přes 45 %, nyní se očekává, že druhé kolo bude výrazně slabší. Před šesti lety, kdy se ve finále rozhodovalo mezi oranžovým Lubomírem Francem a rudou Soňou Markovou, ve druhém kole přišlo do volebních místností jen něco přes 15% voličů.

Franc s Markovou sice v prvním kole prohrál, ale ve druhém na svou stranu přetáhl voliče poražených konkurentů.

Šestačtyřicetiletý Martin Červíček nezapře svou policejní minulost. V případě úspěchu by se chtěl v Senátu zaměřit na oblasti dopravy a bezpečnosti. „Mou prioritou bude prosazení systémového financování oprav krajských silnic. Chci se zasadit o změnu legislativy upravující činnost Policie ČR s ohledem na aktuální bezpečnostní priority,“ říká bývalý policejní prezident.

ZMĚNY NEJSOU TŘEBA
To Pavel Bělobrádek by se snažil být aktivní v sociální oblasti. „Soustředil bych se na prosazování návrhů KDU-ČSL, zejména co se týká reformy penzí, zrovnoprávnění maminek seniorek, na dostupné bydlení či na další snížení daní pracujícím rodičům a samozřejmě pomoc rodinám zdravotně postižených,“ naznačil svoji oblast zájmu vystudovaný veterinář, který si nemyslí, že by měl mít Senát větší pravomoce.

„Jsem proti účelovým změnám Ústavy. Pokud by však panovala široká shoda na systémové změně Ústavy, pak v případě Senátu by bylo možné uvažovat o tom, že by nejen u volebních a ústavních zákonů, ale u všech bylo k přijetí zákona třeba souhlasu obou komor,“ zamyslel se nad případnou změnou přístupu. „Šlo by o zásadní změnu a bylo by třeba vést debatu o tom, zda po 30 letech budování demokracie je důležitější kvantita či kvalita zákonů…,“ dodává Bělobrádek.

NAVRÁTIT DŮVĚRYHODNOST
Také Martin Červíček si myslí, že není nutné současné pravomoci Senátu posilovat, ale spíše mu navrátit důvěryhodnost. „Z mého pohledu je důležité, aby byla naplněna nejenom jeho primární funkce „pojistky“ demokracie a dohledu nad výkonnou mocí státu, ale aby v Senátu byli lidé-politici - kteří budou schopni se věnovat oblastem, v nichž mají dostatečnou odbornou i řídící zkušenost.“ Je přesvědčen, že senátoři by měli být lidé, kteří budou schopni hájit konkrétní zájmy regionu, za který do Senátu kandidují a jsou schopni prosazovat jejich řešení i v rámci legislativního procesu.

Kdo z kandidátů bude mít více sympatizantů, by mělo být spočítáno už zítra. Kvůli předem očekávané slabší účasti voličů by sčítání odevzdaných hlasů tentokrát nemělo trvat příliš dlouho.

KDO VOLÍ DO SENÁTU?Okrsek číslo 47 zahrnuje drtivou většinu Náchodska (kromě Adršpachu, Hynčic, Jetřichova, Meziměstí, Teplic nad Metují a Vernéřovic to je zbývajících 70 obcí okresu) a severní části okresu Hradec Králové, ohraničené na jihu obcemi Hněvčeves, Benátky, Hořiněves, Sendražice, Lochenice, Skalice, Černilov, Divec, Blešno, Běleč nad Orlicí atd. Celkem se jedná o 98 obcí v nichž je celkem 210 volebních okrsků.

Hlasovací lístky pro druhé kolo nebyly distribuovány do poštovních schránek, ale voliči je obdrží přímo ve volebních místnostech.

Zaregistrovaných voličů je 100 404. V prvním kole byla účast 46,58 % a hlasující odevzdali 43 988 platných hlasů. Neplatných hlasů byly v prvním kole senátorských voleb necelé dva tisíce.