Pozor si řidiči musí dát v Choustníkově Hradišti, další radary následují v Kocbeřích a pak ještě na krátkém, ale na pokuty velmi výnosném  úseku v Mladých Bukách. Radary si pořídily samotné obce, přestupky pak za ně vyřizují radnice v Trutnově a Dvoře Králové nad Labem. Tam také zůstávají výnosy z pokut.

„Tyto peníze se vrací zpět do dopravy: Opraví se za ně silnice či chodníky. Systém slouží ale především pro zvýšení bezpečnosti, a to se daří," uvedla mluvčí královédvorské radnice Miroslava Kameníková.

Nehod ubylo
Podle mluvčí královédvorské radnice Miroslavy Kameníkové klesl počet přestupků na měřených úsecích v Kocbeřích, Choustníkově Hradišti a Mladých Bukách o polovinu. A policisté to potvrzují i menším počtem řešených nehod. Třeba v Choustníkově Hradišti se jich za celý rok 2013 stalo pět, vloni jen jedna.

Počty dopravních nehod ohlášených na Policii ČR:
Choustníkovo Hradiště
r. 2013   5
r. 2014   1
r. 2015   1

Kocbeře
r. 2013   3
r. 2014   4
r. 2015   3

Mladé Buky
r. 2013   0
r. 2014   0
r. 2015   0

Choustníkovo Hradiště má radar v provozu od března 2014, Kocbeře od října 2014 a Mladé Buky od září 2014.

Za posledních pět měsíců se díky radarům ve všech třech obcích vybraly pokuty za rychlou jízdu za neuvěřitelných 16 milionů korun. Na druhé straně ale kvůli obrovské agendě s vyřizováním přestupků musely úřady ve Dvoře Králové a v Trutnově přijmout dalších 14 úředníků.

Však také o tento typ radarů má zájem stále více obcí. Jejich pověst přichází na východ Čech ze sousedního Turnovska, kde už si na ně řidiči zvykli a ve zdejších vesnicích na státovkách málokdo jezdí rychleji jak předepsanou padesátkou.

Zájem o ně mají Úlibice a nedaleké Konecchlumí na frekventované „pětatřicítce" mezi Hořicemi a Jičínem. Ale zatím neuspěly, podle starostů kvůli zamítavému stanovisku policie.

„Obcí projede denně kolem 15 tisíc aut a hlavně v noci tady kamiony jezdí takřka neomezenou rychlostí. Požádali jsme kvůli přestupkové agendě o spolupráci město Jičín, to se však k tomu postavilo vlažně," řekl starosta Úlibic Michal Kovář. Podobně se vyjádřil i místostarosta Konecchlumí Rostislav Němec.

To, že jičínská policie tyto radary nedoporučila, potvrzuje starosta Jičína Jan Malý. „Rada o tom jednala už v minulém volebním období a čistě sám za sebe bych s nimi neměl problém, ale ptát se policie na něco, co už jednou nedoporučila a jít s tím znovu do rady nechci. Pokud obě obce o radary mají zájem, ať je s policií nejprve vyjednají po vlastní linii," řekl starosta.

Samotná policie v Jičíně přitom popírá, že by radary pro Konecchlumí a Úlibice nedoporučila. „My jsme o ničem takovém ani nejednali," prohlásil Bohumír Kůtek z dopravního inspektorátu.