Optimalizace. Tohle slovo má pro některé střední školy v regionu podobu gilotiny. Bude je kraj, který je jejich zřizovatelem, rušit? Jaká bude jejich budoucnost, o které rozhodne krajské zastupitelstvo 4. prosince?

Ve městech se obávají zániku středoškolského vzdělávání. V Hostinném se kvůli tomu podepsalo pod petici 2600 lidí.

„K optimalizačním krokům přistupujeme z důvodu zkvalitnění vzdělávání v našem kraji a v souvislosti s demografickým vývojem,“ vysvětluje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová zodpovědná za resort školství. Volných míst ve středních školách je jednou tolik co žáků.

V Hostinném chtějí vyřešit situaci propojením gymnázia a střední odborné školy s vrchlabským gymnáziem. Se splynutím pod jeden silný subjekt souhlasí obě školy i vedení měst. Jiné školy zatím hledají cestu k vyřešení plánované optimalizace obtížně.

V Hostinném nakonec našli schůdnou cestu, „své“ gymnázium propojí s vrchlabským

Před prosincovým hlasováním krajského zastupitelstva o optimalizaci středních škol přišli v Hostinném s návrhem, jenž může vyřešit jejich situaci.

„Naše gymnázium a střední odborná škola splyne s Gymnáziem Vrchlabí pod jeden společný, nový subjekt, který rovnocenně zastřeší obě školy. Poskytne oběma organizacím dlouhodobou stabilitu,“ vysvětluje krok, předložený vedení kraje, ředitel Gymnázia a SOŠ v Hostinném Martin Vlášek. „Jestli je v kraji dvojnásobně volných míst oproti počtu studentů, tak je optimalizace asi potřeba,“ uznává. „Pokud by k ní nedošlo letos, řešili bychom ji za dva roky znovu. Proto jsme se snažili najít řešení, které nejen udrží středoškolské vzdělávání ve městě, ale ještě ho rozšíří,“ říká Vlášek. „Je to krok správným směrem. Mezi městy došlo k souladu,“ připomíná starostka Hostinného Dagmar Sahánková a dodává: „Maturitní obory mají v Hostinném dlouhou tradici a chceme je zachovat i nadále.“ Ve Vrchlabí splynutí potvrzují. „Je to logický krok s ohledem na počet žáků a míst. Bránit se tomu nebudeme. Pravdou je, že se překrýváme ve spádových obcích, a pokud k tomu přidáme gymnázium v Jilemnici, které sice spadá pod Liberecký kraj, ale je vzdálené jen 10 kilometrů, tak hustota gymnázií je tady velká,“ potvrzuje ředitel Gymnázia Vrchlabí Miroslav Šafránek. Pokud dojde ke schválení optimalizace, přešla by do praxe od 1. září 2018. Ve Vrchlabí by pokračovalo čtyřleté a osmileté gymnázium, v Hostinném osmileté gymnázium a střední odborná škola. Na ní by mohl časem přibýt učební obor ošetřovatelství.

Krajská optimalizace otřásá středními školami v regionu

Hradecko, Rychnovsko - Slučování se nejspíš dotkne i několika středních škol na Hradecku a Rychnovsku. Týkat by se mělo například víceletého gymnázia v Novém Bydžově a tamější obchodní školy.

Kraj hledá ekonomicky nejvýhodnější řešení

Veřejnosti se nelíbí, že by gymnázium s největší pravděpodobností pohltila druhá ze zmiňovaných škol. O osudu gymplu, který je naplněn zhruba ze dvou třetin a má deset tříd, proto jednali i místní zastupitelé a shodli se, že ho chtějí zachovat. Podle ředitelky obchodní školy Gabriely Myškové je však slučování nezbytné.

„Tento krok je nutný, nikoho nepoškodí. Nic se nebude rušit. Hledá se jen ekonomicky stabilní cesta,“ uvedla s tím, že nelze předjímat, jak se k celé záležitosti kraj postaví.

Spojit by se mohly také školy v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku. Kraj měl tyto plány již v minulosti s Obchodní akademií v Kostelci nad Orlicí a Střední školou zemědělskou a ekologickou a Středním odborným učilištěm chladicí a klimatizační techniky. „Na jednání jsme byli. Nedá se však říct, že se obě školy budou slučovat. Řeší se různé alternativy. Kraj s námi komunikuje na velmi dobré úrovni. Rozhodnutí je na kraji, ale je dobře, že chce znát názory ředitelů. Je to lepší situace než v minulosti,“ uvedla ředitelka zemědělky Yvona Bůžková.

Počet středoškoláků by opět mohl začít stoupat

Náchod - V Náchodě se zhruba před třemi lety uvažovalo o možném sloučení zdejší Vyšší odborné školy stavební a Střední průmyslové školy stavební arch. Jana Letzela s náchodskou obchodní akademií. Asi po roce se od toho upustilo.

„Tlak na sloučení znovu sílí,“ přiznává ředitelka Obchodní akademie v Náchodě Věra Svatošová s tím, že s některými středními školami v regionu krajský úřad jednal a zajímal se o to, jak na možnost případného sloučení nahlížejí.

„Nejsem si jistá, že v okamžiku, kdy se chystají výrazné změny financování regionálního školství, je slučování škol s dlouholetou tradicí správným krokem k řešení koncepce školství v regionu,“ míní ředitelka a dodává, že je také otázkou, zda vytváření velkých, byť ekonomicky silnějších zařízení je dnes tím nejlepším řešením.

Chápe ovšem, že při výrazném poklesu počtu žáků je chod školy těžko udržitelný.

Podle Věry Svatošové jsou nyní nejhorší roky, kdy počty žáků nastupujících do středních škol jsou nejnižší. V následujících letech by však měly přicházet početně silnější ročníky.

V optimalizaci školství je podle ředitelky stále ještě poměrně dost otazníků.

„Bez střední školy by nám toho moc nezbylo…“

Jičínsko - Na Jičínsku by se změny měly dotknout bělohradského učiliště i kopidlenské zahradnické školy. Ve hře jsou ale zřejmě další přesuny. Ředitelé institucí o změnách zatím nechtějí hovořit.

„Nemáme žádné konkrétní zprávy, stanoviska se mění, více snad budeme vědět po pondělním jednání školského výboru,“ říká Lenka Nosková, ředitelka zahradnické školy v Kopidlně s dovětkem, že musí respektovat rozhodnutí zřizovatele, kterým je kraj. Starostka Kopidlna Hana Masáková doufá, že škola bude ve městě fungovat dál. „Bez střední školy by nám toho ve městě moc nezbylo,“ míní. Střední odborné učiliště v Lázních Bělohradu, kterému optimalizace hrozila již v minulosti, je jedním z možných adeptů plánovaných změn. „Žádné oficiální zprávy nemám,“ odmítl se k tématu dál vyjadřovat ředitel Pavel Petr.

V kuloárech se hovoří o tom, že v Hořicích vznikne zemědělské centrum, kam by se mohly některé obory přesunout. A mezi řádky mnozí vnímají, že změny nejsou o tom, co školy potřebují, ale že koncepci školství ovlivňuje politika.

Obchodní akademie se splynutí brání

Trutnov - Obchodní akademie v Trutnově by v rámci optimalizace měla splynout s jinou střední školou ve městě.

Podle našich informací jsou ve hře tři. Střední zdravotnická škola, průmyslovka a gymnázium. „Konkrétní informace nemám. Před čtrnácti dny nám sdělili tyto varianty. Napsal jsem, co si o tom myslím. Celé to považuji za naprostý nesmysl,“ uvedl ředitel trutnovské obchodní akademie Miroslav Albrecht.

„Bylo nám řečeno, že nás kraj vyzve k dalšímu jednání, což se však nestalo,“ uzavřel. Naplněnost tříd ve čtyřletém studiu je nyní 80procentní. Základní problém toho, že studentů je méně než v době silné obsazenosti, vidí ředitel v nabídce nových oborů podobných obchodní akademii ve školách jiného zaměření. Z šetření České školské inspekce podle něj vyplývá, že trutnovská škola má úspěšnost u maturit až 83 procent oproti 69 % v rámci ČR. „Doporučoval bych tedy zaměřit se na omezování nabídky oborů poskytujících střední vzdělání s maturitní zkouškou, případně požádat o jejich výmaz z rejstříku škol a školských zařízení,“ uzavřel Miroslav Albrecht.