Hřiště je v majetku Věznice Valdice, která domácím fotbalistům pronajímá areál zdarma jen za úhradu energií. Ti naopak pečují o plochu a díky sponzorům modernizují zázemí. S valdickým fotbalem, který letos slaví 65 let existence a který má podporu radnice, je to nyní na vážkách.

„Pronájem dalšímu subjektu bereme jako podraz vůči nám,“ nechává se slyšet Franc. Valdičtí fotbalisté a jejich příznivci vyjádřili svůj nesouhlas s tímto rozhodnutím věznice nedělním protestem.

Sedmnáctiletý Daniel Kolář nesl transparent a byl pořádně nažhavený. „Odmalička jsme si tu hráli a nikdo nám nic nezakazoval. Štve nás to,“ vyjadřuje se k současnému režimu zápůjček. „Když jsem byl malý, mohl jsem si jít zakopat kdykoli, dnes tam nikdo nemůže,“ zlobí se další z mladých fotbalistů. Přidaly se i místní maminky, kterým vadí, že hřiště je uzamčeno a děti už sem nemohou pravidelně docházet, jak tomu bylo zvykem. „Chodili jsme sem s dětmi, ony tady vyrůstaly. Pan ředitel všechno zakázal,“ přidává se šestadvacetiletá Veronika.

„Valdice, Valdice,“ skandoval jeden z třiceti účastníků protestu, který se ale obešel bez potyček i slovních vulgarismů. Michal Franc si pouze u oplocení stadionu vyměňoval názory s organizátory nedělní akce.

„Tím, co děláte, kazíte image sportu,“ zaznělo po debatě na adresu valdických fotbalistů.

Michal Franc je především rozčilený z toho, že věznice zrušila fotbalistům středeční termín od 16. do 20. hodin na údržbu hřiště a nyní tento čas využívají právě američtí fotbalisté k tréninkům. „Nemáme dostatek prostoru k údržbě areálu,“ zlobí se.

PRONÁJEM BYL JEN KRÁTKODOBÝ

TJ SKP Valdice má s Věznicí Valdice uzavřenu od roku 2013 smlouvu o bezúplatném užívání hřiště náležící věznici. „Mají jasně daný časový harmonogram, na kterém se i v rámci smlouvy obě strany domluvily. Pronájem třetí straně, v tomto případě spolku Bucks, do programu TJ SKP Valdice v žádném případě nezasahoval a už vůbec jejich fungování na fotbalovém hřišti neomezoval,“ tvrdí ředitel věznice Jiří Mach.

Se spolkem Bucks byla podle Macha uzavřena krátkodobá smlouva na pronájem hřiště ve Valdicích s příslušenstvím, vše za úplatu. Nejedná se tedy o zavedení přísného režimu pronájmu, či nějakých restriktivních opatření ze strany věznice. Podle France ale věznice s fotbalisty férově nekomunikuje a rozvrh tří týmů časově omezuje. Valdičtí proto zvažují, že požádají o azyl v sousedním Jičíně. Spor o hřiště vygradoval v roce 2016, kdy ho věznice uzamkla.