Muzikant Tomáš Peterka z Vysoké Srbské si myslí, že lepší než spořit, je investovat. A to hlavně do kapitálových trhů a do nemovitostí. „Jako vhodnou investici vidím také akcie, ze kterých je možné získat dividendy. Musí se ale pečlivě vybírat," upozorňuje Tomáš Peterka. A u komodit? „Dá se říct, že stále budeme potřebovat jíst, jezdit, nebo svítit. V tom případě je zajímavé investovat do pohonných hmot, nebo elektrické energie. To je sázka na jistotu. Sázet se dá samozřejmě i na něco, co není jisté. To může znamenat velký zisk, ale bez jistoty návratu. A to je vždy velká loterie," varuje.

Do čeho investovat?

„Špatné rozhodnutí není ani jedno," říká o investování a spoření finančník Zdeněk Janečka z Náchoda. „Limitující je množství peněz, které jsou k dispozici a nebudou chybět v domácím rozpočtu. A potom je třeba se rozhodnout, kam chceme investovat, zda do akcií, nebo do nemovitostí," radí muž, kterého finančnictví živí už dvacet let.

V současné době by však dal přednost nemovitostem před akciemi. Právě proto, že trhy s akciemi jsou prý hodně rozkolísané. A to vinou různých vlivů politických i ekonomických. Například války v Iráku, prezidentských voleb v USA nebo voleb v eurozóně. „A jde i o to, jak tyto vlivy, budou trh a akciemi ovlivňovat dál? Proto se například investice do nemovitostí momentálně jeví, jako nejstabilnější," míní Zdeněk Janečka.

Člověk, který má prostředků spíše méně, by měl ale myslet hlavně na „zadní kolečka". A vytvářet si rezervu: Na dobu nemoci, ztrátu zaměstnání, nebo jiného výpadku příjmu. „Ta rezerva by měla být minimálně ve výši trojnásobku měsíčního příjmu domácnosti. Pokud tedy například měsíční příjem domácnosti činí 30 tisíc, měla by dosahovat minimálně devadesáti tisíc korun. Rezervu si může postupně vytvořit každý, a to i tím, že měsíčně odloží například od pěti set korun," doporučuje finančník.

Pro tento účel se hodí pravidelné investice, ke kterým se lze bez potíží dostat a kdykoliv peníze vybrat. Mít rezervu je třeba,  podle Janečka i pro případ, kdy rodina uvažuje, že si vezme hypotéku. „Souvisí to se změnou zákona, který upravuje možnost získat hypoteční úvěr. Od. 1. ledna 2017 bude moci banka například na zástavu v hodnotě jednoho milionu korun poskytnout hypotéku jen ve výši 900 tisíc. To je 90 procent. A v dalším roce by to mělo být už jen 85 procent. I na to je tedy třeba být připraven a mít naspořeno," dodává Janečka.

Něco o tom vědět

Spíše k investování se kloní Martin Balcar z Maršova nad Metují. „Myslím, že je lepší investovat, protože spoření peníze devalvuje, pokud není spojené s investováním do nějakého fondu. Investování je ale třeba věnovat nějaký čas, nebo o tom něco vědět, pokud člověk neinvestuje přes nějaký bankovní ústav," míní sedmačtyřicetiletý grafik. „Já využívám důchodového a životního spoření, které je spojené s investicí. A vybíral jsem si takové produkty, pomocí kterých jsou moje peníze vkládány do fondů, kde je jistota výnosu a rizikovost rozdělená asi tak půl na půl. Ale nesleduji, kam konkrétně je to investováno. V tom věřím té instituci, které jsem peníze svěřil," říká grafik. Sám pak investuje peníze hlavně do techniky a do sebe. U sebe hlavně do kurzů a školení, které souvisí s jeho profesí, aby si udržel přehled a schopnost konkurence.

Jiří Máslo