Sněhové podmínky v Orlických horách se zhoršily poté, co přišlo oteplení a obleva. Přesto se na většině míst stále lyžuje.   (zem)

Otužilci se nořili v Náchodě do Metuje

Náchod - Nad splavem u náchodských lázní v Bělovsi se v sobotu konal už 16. ročník Memoriálu Jiřího Řebíčka „O pohár starosty města Náchoda" a zároveň 44. ročník setkání „Otužilců na Metuji".  Akci i letos pořádal náchodský oddíl dálkového a zimního plavání, který připravil tratě na 100, 250, 500, 750 metrů. Počasí však pro závodníky připravilo nepříjemné podmínky. „Voda měla být stojatá, místo toho byl poměrně silný proud. Přitom ještě ve čtvrtek jsme odstraňovali ledy," řekl Petr Kocián z náchodského oddílu. Teplota vody byla okolo třech stupňů Celsia, vzduch byl ještě o čtyři stupně teplejší. „Dokonce jsme i zvažovali, zda závody nakonec nezrušíme, ale spousta lidí si přijela zaplavat a užít si to," dodal Kocián. Setkání se zúčastnilo více než 130 soutěžících, mezi nimiž byla i řada úspěšných a známých plavců.   (reh)

Podívejte se na Merkur, Venuši i kometu Lovejoy dalekohledy úpické hvězdárny

Úpice - Oblohu pozorují lidé tisíce let, nikdy to ale neměli tak jednoduché, jako nyní. Stačí zavítat do úpické hvězdárny a bude-li jasno, zajímavý zážitek je jistý. Dnešním dnem tu začíná nejen pozorování Merkuru a Venuše, ale také komety Lovejoy C/2014Q2.

„Planety mohou zájemci sledovat do pátku, každý den mezi 16. a 17. hodinou. Kometu Lovejoy pak od hodiny osmnácté, do konce ledna. Samozřejmě  za předpokladu bezmračné oblohy. To je jediný faktor, který nedokážeme ovlivnit," říká ředitel hvězdárny Marcel Bělík. Navíc na konec měsíce, od 23. do 31. ledna tu připravují týden s dorůstajícím Měsícem, program vhodný i pro menší děti.

Při každé návštěvě se zájemci o vesmír mohou spolehnout i na odborný komentář vědeckých pracovníků, k vidění je tu i výstava kreseb dětí z Upice a okolí na téma Nakresli svého kosmonauta nebo raketu.   (aš)

Máme rádi papírového, linorytového, nebo perníkového krále? Ten třetí voní nejlépe

Jičín - Ještě jednou ke třem králům. Valdštejnská lodžie jim věnovala celou sobotu. Děti měly ve třech různých dílnách vyrobit figurky králů, dospělí si kvečeru mohli užít koncert Jardy Svobody z kapely Traband. Také mohli napomoci dobré věci. Akci spolupořádala Oblastní charita při průvodu jičínskou lipovou alejí vybírala finanční příspěvky. „Dorazili jsme z Jablonce a známí nám řekli, že sem máme s dětmi jít. Že prý nebudeme litovat. A to byla pravda," vyjádřila se za svou rodinu Jiřina Brázdová.   (jir)