Jičínská radnice nyní odstartovala rekonstrukci přízemí budovy. To bude sloužit pro pořádání výstav, divadelních a hudebních vystoupení nebo dílniček a kurzů uměleckého charakteru. Vstup do prostoru bude hlavní branou a provozní přístup přes schodiště ze dvora.

Úpravy za 3,4 milionu korun provede firma RITUS s.r.o. z Nasavrk ve dvou etapách. První v hodnotě dvou milionů začne v březnu a hotova má být do 30. listopadu.

„Dofinancování má být pokryto rozpočtem příštího roku,“ říká k druhé etapě prací, při které bude upraveno nádvoří, místostarosta Jan Jiřička.

„Zatím nevíme, jak celou kolej využít, ale tohle je počátek jejího oživení,“ dodává Jiřička.

„Pro památku je důležité její zpřístupnění. Někde se začít musí,“ komentuje start oprav místostarosta Petr Hamáček.

Marné pokusy

Veškeré snahy jak oživit kolej zatím vyšly naprázdno. Původní záměr přeměnit kolej za více jak tři sta milionů na Evropské konferenční a vzdělávací centrum v roce 2007 nevyšel. Neuspěl ani Antonín Smrček, který chtěl v koleji založit univerzitu jako už na jiných místech světa. Naději na úspěch měl projekt Valdštejnova vědeckotechnického parku. I když byla přeměna jezuitské koleje odhlasována, zastupitelé nakonec na podzim 2012 zamítli čerpání dvousetmilionové dotace z Evropské unie. Obávali se výrazného zadlužení města.