Slavnostní zahájení na Staroměstském náměstí člověku vlilo do celého těla hodně sebevědomí před těžkým závodem. Čeká nás 2222 kilometrů, které musíme zvládnout za 111 hodin. Naše osmičlenné družstvo České abilympijské  asociace (CAA) vyrazilo na trasu 2. ročníku charitativního Opel handy cyklo maratonu odhodlaně. Směr Mariánské Lázně a pak dál napříč Českou a Slovenskou republikou.

Potěšila nás účast Terezky Vargové z Chrudimi, pro kterou chceme vybojovat  zářijový zážitkový víkend na Slapech. Na ostrém startu na Letenské pláni  nám statečná patnáctiletá dívka, která bojuje s následky nádoru na mozku, popřála hodně štěstí. Byla mezi námi i v úterý, kdy jsme na dvoře v Kosatci až do pozdního večera nakládali vše potřebné do našich čtyř doprovodných aut.

A bylo toho požehnaně! Kromě kol, jednoho tandemu, tricyklu a handbiku nutný proviant. Měli jsme toho jak na expedici do Himálaje. Jen potravin bylo skoro  půl tuny  – pečivo, sušenky, jogurty, salámy, maso, pití  Byly mezi nimi i tři plechy buchet a velký lavor těstovinového salátu s kuřecím masem z domácí kuchyně ředitelky CAA  Ivy Dolečkové. Vstříc nevšedním zážitkům jsme z Pardubic na místo startu do Prahy vyrazili  už ve čtyři hodiny ráno.
Na „palubě" máme i nevidomého maséra Lukáše Brožka z Přelouče, na jehož šikovné ruce budou spoléhat unavené svaly našich borců. Družstvo tvoří tři postižení – nevidomý Jan Říha jede na tandemovém kole, vozíčkář Tomáš Nevěčný  na handbiku a  František Vlček, jemuž dětská obrna zasáhla pravou polovinu těla, na tricyklu. Dalšími členy jsou Jan Kubelka, Martin Střelka, Michal Sojka, Daniel  Rubeš a Ondřej Sečka, kteří mají k dispozici  buď horské nebo silniční kolo. Všichni jsou po náročném tréninku   připraveni na pravidelné střídání. Podmínkou závodu je, že každý z nich musí během štafety ujet  nejméně 100 kilo metrů. O tom, jak si vedou, se můžete informovat na www.111hodin.cz, kde je průběh závodu devětadvaceti přihlášených osmi, čtyř a dvoučlenných štafet zaznamenáván on-line.

Velkým zážitkem pro všechny byl kromě slávy na Staroměstském  náměstí i povolený průjezd tunelem Blanka z místa ostrého startu na Letné. Byli jsme vlastně první, kdo kontraverzním tunelem oficiálně projeli.

Úvodních 75 km  patřilo Danielu Rubešovi, který nasadil svižné tempo! Pak ho střídal František Vlček, který 30 kilometrů v pohodě stačil známému sportsmenovi Stanislavu Bartuškovi z České televize.

Přišel však i první problém – defekt našeho tandemového kola, na kterém má jet Honza Říha. Trn z paty nám  vytrhla Dana Stoklasová z TyfloCentra, která za námi na trať nezištně poslala nový stroj. Takže, velké díky do Pardubic!

Z trati maratonu pro Deník píše Filip Novotný, manažer CAA