Pokud  vám u dveří  zazvoní  zaměstnanec  statistiky nebo její externí spolupracovník, neděste se.  Neopakuje se loňské sčítání, ale  v minulých dnech začal průzkum „Životní podmínky 2012“, kdy počítač náhodně vybral pro průzkum některé domácnosti.

„Šetření se uskuteční ve třiceti evropských zemích a výjimkou není ani Česko a také Královéhradecký kraj.  Měli bychom  zjistit sociální a ekonomickou situaci rodin a získat data pro výpočet ukazatelů, sloužících ke zpřesnění  peněžní a materiální chudoby. Potrvá až do 13. května,“ vysvětluje  ředitel krajské správy Českého statistického úřadu v Hradci Králové  Miloš Polák.

Jak dodal, lidem se budou   tazatelé prokazovat  služebním průkazem, to v případě zaměstnance  statistiky. Externí spolupracovníci  pak ukazují občanský průkaz, průkaz tazatele a příslušné pověření.

„Ve všech fázích  sběru a zpracování dat je zaručena anonymita zjištěných údajů a data jsou přísně chráněna.  Všichni pracovníci jsou vázáni mlčenlivostí,“ doplnil Miloš Polák.  Podle něho se otázky týkají  například nákladů na bydlení, pracovní aktivity, životní a sociální situace.

Průzkum se uskuteční v Královéhradeckém kraji v menších obcích i ve městech, přitom statistika má k dispozici pětatřicet tazatelů. „Šetření je sice dobrovolné, ale jsme rádi za každou ochotu a účast  vybraných respondentů, neboť nám umožňuje získat řadu důležitých informací o situaci domácností, které nelze jiným způsobem získat,“  uvedl Miloš Polák.

Na Hradecku se například jedná o Hradec Králové, Nový Bydžov,  Smiřice, Blešno, Výravu, Lužec nad Cidlinou či Urbanice, na Jičínsku pak o samotný Jičín, Lázně Bělohrad,  Novou Paku či Ostroměř.  Na  Náchodsku jde o Náchod, Jaroměř,  Červený Kostele, na Rychnovsku například o Dobrušku či Opočno.  Na Trutnovsku  se statistici s formuláři objeví například ve Dvoře Králové nad Labem, v Trutnově, Hajnicích, Radvanicích, Rtyni či obci Vítězná.