Práce měly původně odstartovat už v letošním roce. Kvůli administrativnímu zdržení je však radnice musí odložit.

„V září bychom měli mít konečně hotovou projektovou dokumentaci, která pro nás bude odrazovým můstkem. Potřebujeme získat rozpočet na novou stavbu, od něhož se budou odvíjet další práce,“ říká starosta Malých Svatoňovic Vladimír Provazník. „Jsme už ale nachystaní a nažhavení,“ usmívá se starosta.

Na transparentním účtu je v současné době takřka 850 tisíc korun. Na stavbu nové rozhledny, která je oblíbeným turistickým cílem v Podkrkonoší, přispívají kromě veřejnosti i okolní obce.
Stavbu podpořil i Dobrovolný svazek obcí Jestřebí hory. Nové vyhlídce věnoval 100 tisíc korun.

Očekávané náklady na vybudování nové konstrukce se mají vyšplhat až na 3,5 milionu korun. Rozhledna vyroste o 15 metrů, její výška tak bude více než dvojnásobná.

Stávající rozhledna na Žaltmanu pochází z let 1966 až 1967. Postavili ji svépomocí členové tehdejšího TJ Baník Malé Svatoňovice. Její výška už není dostačující, konstrukce je výrazně prorezavělá a práce na vyvýšení výhledové plošiny by byly nákladnější než stavba rozhledny nové.

„Původně jsme chtěli začít bourat už v letošním roce, to ale nakonec nestihneme. Během příštího roku bychom mohli začít s realizací,“ řekl starosta Malých Svatoňovic Vladimír Provazník.