Pokud půjde vše podle plánu, mohly by se první dva úseky silnice D35 začít stavět v červnu nebo červenci letošního roku, nikoliv ovšem v celé trase. Řidiči se pak budou moci projet po D35 patrně v roce 2021.

Cena prvních dvou úseků této dálnice bude necelých deset miliard korun, přičemž délka těchto částí je 26 kilometrů. Zadávací dokumentaci by mělo mít Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkompletovanou v březnu nebo dubnu, hned poté může začít vybírat zhotovitele.

„Vyhodnocení nebude jednoduché. Máme přihlášené i zahraniční firmy, třeba z Itálie, Řecka, Turecka nebo Kazachstánu," nechal se slyšet generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Rozsáhlý průzkum

Důležité pro výstavbu prvních dvou úseků D35 bude, jak rychle se podaří zvládnout rozsáhlý archeologický průzkum. Archeologové mají na výzkum 12 měsíců, přičemž se do toho ale nepočítají zimní měsíce, kdy není možné na vykopávkách pracovat.

„V září byly otevřeny obálky s nabídkami jednotlivých společností a nyní stále ještě probíhá jejich vyhodnocení. Někteří uchazeči nesplňují podmínky, takže se uvažuje o jejich vyřazení," uvedl ředitel pardubické správy ŘSD Bohumil Vebr s tím, že vyhodnocení trvá dlouho, protože tendr na podobnou zakázku ještě silničáři neorganizovali.

Vzhledem k velkému rozsahu archeologického průzkumu na něj bylo vyčleněno půl miliardy korun. Výběrové řízení ale cenu nejspíš výrazně sníží.

„U některých prací se pohybujeme na 23 procentech odhadované částky. Myslím, že konečná cena by se mohla pohybovat kolem 300 milionů korun," řekl Bohumil Vebr.

Tento rok by se mělo trochu pohnout s D11. Na dálnici D11 je v realizaci úsek Osičky Hradec Králové, který by měl být zprovozněn v srpnu příštího roku," informoval Deník mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Stavba dalších svou úseků dálnice by podle něj měla být zahájena letos na podzim. Jde především o úsek z Hradce Králové do Smiřic.

„Předpokládané náklady stavby se odhadují na 5,91 miliardy korun," uvedl Jan Studecký, ale upozornil, že konečná cena bude určena až na základě výběrového řízení.

Ve stejné době by měli stavbaři nastoupit také na úsek ze Smiřic do Jaroměře, kde se podle ŘSD předpokládané náklady na výstavbu odhadují na 3,12 miliardy.   (pad)