Do letošního 11. ročníku soutěže o stavbu roku přihlásili stavbaři, investoři a architekti stavby a objekty sloužící nejrůznějším účelům. Vítězství si odnesly víceúčelové centrum Církve bratrské Elada v Bystrém a Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí známé pod názvem Krtek.

Za peníze z darů

Slovo Elada je hebrejského původu a znamená Hospodin je okrasou. Centrum v Bystrém, které nese tento název,  vzniklo na místě nejstarší modlitebny Církve bratrské  na našem území. V Eladě působí také mateřská škola a budova slouží i k pořádání koncertů, výstav, přednášek a dalších kulturních aktivit.

Objekt navrhla architektonická kancelář Bittner architects a vznikl bez finanční podpory státu i bez evropských dotací; byl financován z darů. Lidé měli možnost sledovat pokračování stavby prostřednictvím kamery, která byla umístěna na protějším domě kazatele. „U této stavby se dá plně hovořit o tom, že architektura je služba," shodli se členové poroty.

Dům Krtek, který je zapuštěný do země, vymyslel architekt Petr Hájek  a za za 85,5 milionu korun jej vybudovala  správa Krkonošského národního parku. Jedno ocenění už má – z prestižní celostátní soutěže Stavba roku 2014. Z ní si odnesl cenu Architecture Week za přínosnou a neotřelou architektonickou myšlenku.

Kraj udělil i zvláštní cenu poroty královéhradecké parkovací věži Biketower za unikátnost automatické úschovny jízdních kol. Čestné uznání získala rekonstrukce a dostavba objektu společnosti Level v Náchodě architekta Martina Vokatého a stejného ocenění se dočkala i rozhledna Milíř u Vysoké nad Labem z dílny Archaplanu. „Funguje rok a za tu dobu ji navštívilo 14 tisíc platících lidí a další neplatící při speciálních akcích, řekl starosta obce Jiří Horák.

Stavby přihlášené do soutěže
-> Biketower –  parkovací dům pro 116 kol v Hradci Králové
-> Dětské hřiště  s lanovými prvky v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem
-> Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově
-> Elada – víceúčelové centrum Církve bratrské v Bystrém
-> Rodinný dům –  Rtyně v Podkrkonoší
-> Welness hotel Rajská zahrada v Novém Městě nad Metují
-> Rozšíření silnice u Jetřichova
-> Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí
-> Záchranná stanice horské služby v Deštném v Orlických horách.
-> Rekonstrukce a dostavba objektu Level v Náchodě
-> Rodinný dům na Červeném kopci v Trutnově
-> Rozhledna Milíř ve Vysoké nad Labem