Všech dvanáct dopravců, kteří zajišťují pro Královéhradecký kraj linkovou autobusovou dopravu, vedení kraje ujistilo, že se k čtvrteční celostátní stávce za platy řidičů nepřipojí.

Ke stávce se připojí jen jednotlivci

„Podle stanovisek všech by se stávkovat tak, aby byla omezena doprava a přestaly jezdit autobusy, nemělo," uvedl v úterý po jednání s posledními zástupci odborů náměstek hejtmana odpovědný za dopravu Martin Červíček.

Podle kraje není vyloučeno, že někteří řidiči se ke stávce přece jen připojí. „Pokud někdo bude podporovat stávku, půjde jen o jednotlivce," řekl novinářům hejtman Jiří Štěpán. K výpadkům v dopravě by však dojít nemělo. „Vše by měli pokrýt sami dopravci formou náhradní dopravy," doplnil náměstek Červíček.

Do stávky nevstoupí ani řidiči společnosti BusLine, jejíž odboráři byli ještě před týdnem k protestu formou přerušení práce pevně odhodláni. Jejich odborový předák Jiří Kuchynka však včera řekl, že Královéhradecký kraj se k problému platů řidičů postavil zodpovědně a vstřícně.

Kraji při jednání pomohla vstřícnost

„Stávka byla vyhlášená minulou středu. Už ve čtvrtek ji odhoukalo šest krajů… Já už se necítím být zavázán tím, že ta stávka je celorepubliková, a nevidím sebemenší důvod proč dělat problémy lidem v kraji, který se snaží tu situaci řešit," prohlásil Kuchynka. Dodal, že mezi kraji, které od stávky ustoupily, byl i Pardubický, kde by stávka za zvýšení mezd řidičů byla potřebná.

Hradeckému kraji vyjednávací pozici velmi usnadnilo jeho rozhodnutí, že na zvýšení mezd řidičů postupně uvolní 50 milionů korun. Nad tento finanční rámec bylo už na začátku roku navíc uvolněno 7,5 milionu korun za indexaci platů. Řidičům by se tak měly zvednout mzdy zhruba o čtyři tisíce a více korun.

„Všechny dopravní firmy, u kterých veřejnou autobusovou dopravu objednáváme, ocenily dosavadní vstřícný postoj Královéhradeckého kraje," řekl hejtman Štěpán.

Martin Červíček v úterý znovu zopakoval, že kraj bude prověřovat, zda dopravci peníze od kraje skutečně dávají na mzdy řidičů.

Jen tři kraje
Řidiči linkových autobusů kritizují přístup některých krajů k vládnímu nařízení o zvýšení nejnižší mzdy pro šoféry. Podle odborů totiž řidiči v některých krajích dostali přidáno méně, než očekávali. Firmy například zvýšily sazby podle vládního nařízení, šoférům ale na druhou stranu snížily odměny.
Odborový svaz dopravy proto minulý týden vyhlásil celostátní stávku za platy řidičů. V pondělí se rozhodlo, že se bude stávkovat jen ve Zlínském, Jihočeském, Jihomoravském a Ústeckém kraji, zlínští odboráři však včera stávku odvolali.