Obavy z řádění radikálů mění cestovní plány českých turistů už od jara. A poslední masakr z francouzského Nice vymaže z mapy zájmu i populární Riviéru, potažmo další místa v zemi galského kohouta. „Momentálně je na Riviéře kolem šesti až osmi tisíc Čechů. Do celé Francie pak ročně zamíří skoro 140 tisíc turistů, což je osmé místo v žebříčku nejoblíbenějších destinací," popsal včera Deníku místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Propad zájmu českých turistů teď odhaduje kolem 30 procent. „Dotkne se to cest na jih Francie, ale i Paříže," míní.

Pro výjezdovou turistiku je to letos už několikátá rána. Loni radikálové „zničili" turistiku v Tunisu a Egyptu, letos cestovky předvídají až 40procentní propad v Turecku, kde naposledy v červnu dva atentátníci připravili o život 45 lidí na istanbulském letišti. „V případě Turecka jsou obavy pochopitelné, ale někdy se to až moc přehání. Češi létají přímo do letovisek na jihu, kde se zatím problémy neobjevily," podotýká Papež.

Cestovní kanceláře nicméně opět evidují mírný nárůst Egypta. Důvod je nasnadě. „V cenové relaci deset až 15 tisíc korun za čtyř- či dokonce pětihvězdičkový  hotel se stravováním all inclusive jinde neseženete. Egypt si chce zlepšit reputaci i tím, že si najal britskou agenturu, která vládě radí, jak zlepšit bezpečnostní situaci," popisuje Papež. Za vítěze letošní sezony zatím označuje Slovensko, Bulharsko či Španělsko. Tedy destinace, kde je klid a bezpečí.

Že vydělají i tuzemští hoteliéři, je však jasné a profitovat nebudou jen z cizinců.  Češi deklarují, že chtějí zůstat doma. Už loni počet domácích turistů ubytovaných v hotelech v ČR meziročně vzrostl, letos to nebude jiné. Když se v červnu agentura STEM/MARK (v průzkumu pro Cetelem) ptala Čechů, kam míří na dovolenou, 48 procent uvedlo, že zůstane v ČR. Loni to bylo 32 procent. Jen 16 procent bylo rozhodnuto pro cizinu a 22 procent váhalo. Za tuzemskou dovolenou přitom Češi v průměru chtěli utratit kolem 11 tisíc korun, dalších 3700 na místě pobytu.

Vše je ale relativní, platí to i pro strach z teroru a útěku  do bezpečí domova. Třeba za první pololetí na českých silnicích zemřelo při nehodách už 230 lidí, dalších 
15 lidí na začátku prázdnin.  
V cizině přitom z různých důvodů ročně zemře v průměru 400 Čechů, loni to bylo 366 lidí.   (jak)