Léto pomalu ale jistě ťuká na dveře a kdo ještě nezačal hubnout do plavek, má nejvyšší čas. Do otvíračky většiny koupališť zbývá zhruba pět týdnů, což znamená, že se dá zdravě s pomocí diety shodit celých pět kilogramů. Zkusit můžete například bodovou dietu, které jsme věnovali právě dnešní povídání.

Bodová dieta není ve skutečnosti vlastní způsob diety, ale pouze termín, který označuje dietní režim. Vychází ze zásady, že nejlepší na hubnutí je jednoduchý systém bez přesně stanoveného dietního jídelníčku, různých rozpisů a dalších složitostí a komplikací. Základem této diety je bodový systém. Každé potravině je přiřazeno určité číslo podle jeho kalorické či jiné výživové hodnoty.

Na jeden den je stanovena bodová hranice, kterou hubnoucí nesmí překročit. Každý si poté sám sestavuje dietní jídelníček podle bodů a podle toho, na co má zrovna chuť.

Tato dieta je jednoduchá hlavně proto, že se sčítají pouze body jednotlivých jídel. Nemusí se složitě počítat kalorická hodnota či množství sacharidů a tuků. Nejsou omezeny žádné druhy potravin, může se jíst prakticky všechno. Každá potravina má však své číslo a podle toho se určuje její množství a vhodnost. Důležité je za žádnou cenu nepřekročit denní limit bodů.

„Zbodnu" vše, co vidím

Kdo z váš ještě neslyšel tento vtípek: „On drží bodovou dietu… To znamená, že zbodne, co vidí?" Bohužel takovou dietu ještě nikdo nevymyslel a zřejmě ani nikdy nevymyslí. Dieta bude vždy hubnoucího v jistém směru omezovat. Odměnou za odříkání je však po pár měsících štíhlejší silueta a třeba i vyšší sebevědomí a lepší zdraví.

Bodová dieta má dvě varianty. Jednou je nízkokalorická a druhou je nízkosacharidová. Jednotlivé formy nelze mezi sebou zaměňovat, protože fungují na odlišném principu. Nízkosacharidová bodová dieta umožňuje najíst se až do pocitu sytosti.

Základním principem tohoto typu bodové diety je radikální omezení sacharidů v potravě a prakticky neomezená konzumace bílkovin a tuků. Redukce hmotnosti se dostaví, je však potřeba dodržovat dietu několik týdnů. Nízkokalorická bodová dieta omezuje množství kalorií v potravě. Bodová hranice je navíc určena pro různé váhové kategorie odlišně.

Možná se vám zdá, že bodová dieta je podobná dietě StředaForm. Ta také pracuje s jednotkovým systémem, kdy každé jídlo má přidělen určitý počet jednotek, aby pacientům ulehčila hubnutí. Na rozdíl od bodové diety však zakazuje některé tučné potraviny a má také výchovný efekt, který vede ke zlepšení stravovacích návyků a k celkové změně životosprávy. Důležité je přidávání vlákniny a nahrazování některých nezdravých jídel, např. místo nezdravého pečiva z mouky je doporučen bezmoučný chléb ze lněné vlákniny apod.

Součástí diety StředaFrom je navíc fixační fáze. Tím se zabraňuje možnému nástupu jojo efektu, který při bodové dietě hrozí ve značné míře.

Za bodovou dietu se dnes označuje mnoho přístupů v redukci nadváhy. Tento systém zjednodušuje hubnoucím dodržování redukčního režimu a i proto patří k těm nejúspěšnějším.

Jak vždy zdůrazňuje MUDr. Leoš Středa: nejlépe se shazuje s jednoduchou a nesložitou dietou, v angličtině pro to mají dokonce přísloví „easy diet works best."