Jinými slovy se snaží, aby se nedostavil známý nepřítel všech lidí bojujících s nadbytečnými kily, kterým je jo-jo efekt.

Výběr vhodné diety

Dieta je počátkem hubnoucí kúry a měla by nás dovést ke kýženému výsledku. Je třeba si vybrat tu vhodnou. Ne každá dieta vám může vyhovovat a je možné, že chvíli potrvá, než najdete tu ideální právě pro vás. S výběrem vám může pomoci odborník. Deník se spojil se specialistou, kterým je MUDr. Leoš Středa, a pomáhá čtenářům zhubnout. Každý měsíc jezdí pan doktor do ordinace v České Třebové, kde poskytuje bezplatné poradenství ohledně redukce váhy. A také ohledně toho, jak po shození nadbytečných kil novou váhu udržet.

Kdy nejlépe fixovat

Správně vedená redukční kúra by neměla vést ke ztrátě hmotnosti větší než jeden kilogram týdně. Pouze u lidí s rychlejším metabolismem lze počítat, že zhubnou i 2 kila týdně. Na jeden zátah se nedoporučuje shodit více jak desetinu vaší původní váhy. I když se ještě nedostanete na vámi požadovanou hmotnost, měli byste si dát v hubnutí pauzu, aby to pro tělo nebyl najednou takový šok a nemělo sklony se rychle vracet k původní váze.

Fixační fází dietu buď přerušujeme, nebo ji používáme úplně nakonec. Zima je dobrým obdobím pro fixaci.

O co jde? O základní obranu před jo-jo efektem, když už na žádné redukční dietě nejsme. Dělá se to tak, že pravidelně každé ráno kontrolujete svoji váhu. Jedině ranní váha po vyprázdnění na toaletě je ta pravá. Během dne se do okamžité váhy promítá jídlo, které máme v trávicím traktu, ale i tekutiny, které jsme vypili. Pokud ranní hmotnost zůstává a nestoupá, je vše OK.

Pozor však, pokud má tendenci stoupnout o více než jeden kilogram. Váhové výkyvy plus/mínus kilo jsou normální. Ale více by váha stoupat neměla.

Dva týdny na kilo

Podrobně tuto fázi popisuje MUDr. Leoš Středa ve svých kapitolách Nebezpečného svě- ta kalorií: Co udělat, pokud jde váha nahoru?

Okamžitě nasadit krátkodobou dietu. Nemusí to být dieta podle odborných zásad. Nejde totiž o hubnutí. Smyslem takového shození naskakujících kil je snaha, aby v paměti těla zůstala ta oblíbená váha a tělo si ji uložilo jako vlastní. Takže k rychlému zhubnutí lze klidně na pár dní vajíčkovou, Holly-woodskou či JJP dietu (JJP znamená jez jen polovičku), abychom kilo navíc shodili a drželi váhu na uzdě. Jakmile se vrátíme na svou kýženou váhu, opět jíme normálně.

Jak dlouho fixace trvá? Záleží na tom, kolik jste zhubli a jakou to bylo dietou. U diety StředaForm mám dlouholetou praxí vyzkoušeno, že každé shozené kilo v rámci předchozího dietního režimu vyžaduje dva týdny fixace. Takže moji pacienti, kteří zhubli např. o 25 kilogramů, fixují váhu pak po celý další rok.

Občas jim říkám, že fixační fáze je těžší, než dieta. Ale hlavně je náročnější a trvá déle, než vlastní redukční režim.