Na každém rohu na nás číhá nějaká dobrota, která ale ukrývá mnohdy netušené a překvapivě velké množství kalorií, chcete-li kilojoulů. Pojďme se na nadcházející svátky podívat z trochu jiného úhlu pohledu, z toho kalorického.

Vánoce. Pohoda, klid, vůně jehličí, všude spousta cukroví, svařené víno nebo punč, pohádky a sladké „nicnedělání". Toto je realita u těch, které netrápí nadváha ani obezita a chvilkové hřešení ve stravování se na jejich postavě nijak nepodepíše. Ostatní lidé, kteří mají nějaké to kilo navíc a pustili se do hubnutí s pomocí redukční kúry, se musí držet diety i v průběhu svátků. Neplatí pro ně žádné výjimky a v případě porušení dietního jídelníčku podvádějí pouze sami sebe.

Jak ale na to, aby si i obézní mohli jednou do roka dopřát trochu cukroví? Návod je jednoduchý. Ti, kteří navštěvují hubnoucí deníkovskou ordinaci v České Třebové, už vědí, jak na to. MUDr. Leoš Středa svým pacientům nejčastěji doporučuje dietu StředaForm a radí jim, aby si během svátků určili jeden den, kdy dietu prostě poruší a budou jíst i zakázaná jídla jako bramborový salát, obalovanou rybu nebo cukroví. Samozřejmě všeho s mírou. Na průběhu jejich hubnutí se to samozřejmě podepíše tak, že na nějakou dobu přestane hmotnost klesat. Po pár dnech na dietní stravě se však tělo opět vrátí do tendence hubnout.

Dietní salát i cukroví

Existuje také řešení pro ty, kteří si chtějí Vánoce užít se vším všudy, ale přesto nechtějí dietu porušit. V rámci některých diet se snižuje množství přijímaných sacharidů, a tak se nesmí konzumovat nejenom sladkosti, ale také brambory. Jak připravit bramborový salát bez brambor? Úplně jednoduše, stačí nahradit brambory například cuketou nebo jinou zeleninou. Recept najdete třeba na webu www.nadvaha.cz. U cukroví to není tak snadné, protože nestačí nahradit pouze cukr umělým sladidlem, ale dieta zakazuje i mouku. Je tedy potřeba vyrobit doma takové cukroví, které mouku neobsahuje. Jedním takovým jsou například sněhové pusinky. Na jejich přípravu je zapotřebí pouze vaječný bílek, umělé sladidlo a špetička soli. Vše se vyšlehá do pěny a nastříká na pečicí papír. Poté už stačí pusinky několik hodin sušit v troubě při 50°C a je hotovo. Jedna takto připravená sněhová pusinka obsahuje pouze 4 kJ.

Abyste si dokázali představit, kolik energie do sebe dostanete při vánočním mlsání, tak jeden vanilkový rohlíček má 170 kJ, vosí hnízdo 500 kJ, 100 g bramborového salátu má asi 880 kJ a 2 dcl svařeného vína obsahují také 880 kJ. Jednoduše si teď můžete spočítat, kolik kalorií navíc přijmete během svátečního dne. Když se však budete držet při zemi a vezmete si „jen tak na chuť", nemusíte se stresovat a propadat panice.

Ať už pro štíhlé, nebo pro zápasící s nadbytečnými kilogramy platí jedno základní pravidlo – nepřibrat. Vánoce jsou sice nazývány svátky klidu, ale to neznamená, že se nesmí sportovat a hýbat. Naopak většina lidí nejde do práce, a tak má více času na procházky nebo cvičení. Relaxovat se dá i aktivně a tělu i psychice to jenom prospěje. Tak neseďte celé svátky doma a jděte na dlouhou procházku, podívat se po okolí, jak mají sousedé nazdobená okna a domy.