Často se dozvídáme, že pro zhubnutí stačí jíst zdravě. Ano, většinou tomu tak je, ale jde to pomalu. Pomoci by měla vhodná redukční dieta, samozřejmě složená z co největšího množství zdravých potravin. Je však třeba si dát pozor na jednu základní věc: Co je zdravé, nemusí být nutně dietní a nízkokalorické.

Mnoho redukčních diet doporučuje k časté konzumaci ovesné vločky. Ty jsou sice zdravé a přinášejí organizmu mnoho prospěšných látek, obsahují však velké množství rychlých sacharidů. Ty stejné rychlé sacharidy můžeme najít třeba v hamburgerové housce. Dalším případem nedietních vloček je pečené müsli. Tato přísada do jogurtů skvěle chutná, je ale velmi kalorická. Jedinou správnou variantou jsou ovesné vločky v malém množství podávané s jogurtem, trochou oříšků a sušeným či čerstvým ovocem k snídani.

Další kapitolou je celozrnné pečivo. To se tváří, jako by bylo upečeno z celozrnné mouky, a že je tedy zdravé. Bohužel název „celozrnné" znamená pouze to, že tento výrobek obsahuje malé množství celozrnné mouky jako příměs do mouky pšeničné (bílé). Takovéto pečivo se příliš svými vlastnostmi neliší od toho světlého. Je pouze tmavší, někdy posypané semínky a jeho cena je minimálně dvojnásobná oproti „klasice".

Dia a light výrobky

Někteří lidé v domnění, že budou dietně mlsat, kupují dia výrobky. Označení dia neznamená, že potravina neobsahuje sacharidy. Neobsahuje pouze určité druhy sacharidů, které diabetikům škodí. Navíc jsou tyto produkty často doslazovány umělými energetickými sladidly. Ty poznáte jednoduše tak, že ve složení najdete E 420 či E 421. Čísla za písmenem E jsou shodná s mezinárodní telefonickou předvolbou Česka a Slovenska.

Light mléčné výrobky jsou zvláštní kategorií. Obsahují méně kalorií a jsou tedy dietní. Na úkor energie ale tyto produkty přicházejí o své zdraví prospěšné látky, kvůli kterým si je vlastně kupujeme. Jogurtové kultury potřebují ke své existenci určité prostředí. Tím, že výrobce zbaví jogurt tuku, znemožní těmto kulturám existovat. Takový jogurt je potom v podstatě jen bílá voda, kterou je potřeba zahustit škrobem do správné konzistence.

Biopotraviny

Zhruba před deseti lety se na trhu začaly objevovat biopotraviny, kterým je od jejich počátku přisuzována někdy až magická síla. BIO znamená přírodní, tedy že v produktu není žádná umělá zdraví škodlivá látka. Ty se do „normálních" potravin dostávají v podobě chemických hnojiv, postřiků proti škůdcům a hlavně v podobě konzervačních látek. Toto všechno se děje za účelem zvýšení produkce a snížení nákladů. V dřívějších dobách jsme se s tímto nesetkávali, protože bylo mnoho malých zemědělců, kteří dbali hlavně na kvalitu. To, co bylo dříve považováno za normální, je dnes nazýváno BIO a EKO.

Reklama dnes vítězí, mnoho lidí snadno uvěří jakémukoli tvrzení. V obchodech lze objevit spoustu opravdu zdravých potravin, ale vůbec to nemusejí být ty výrobky, které se za zdravé vydávají.  Důležité je však nedat pouze na marketing daného výrobce, ale pečlivě si číst složení výrobků, které kupujeme. Pouze tak se vyvarujeme špatného nákupu a domů si přineseme, s trochou nadsázky, kousek zdraví.