Posedlost dokonalou postavou může mít podobu psychického onemocnění. Nejčastěji jím trpí ženy, které jsou posedlé dokonalou postavou, či mladé dívky v pubertě ovlivněné svým okolím, hlavně pak fotografiemi vyhublých modelek v časopisech a na internetu. Není to jen mentální anorexie, mezi poruchy příjmu potravy patří ještě bulimie a záchvatovité přejídání.

Právě záchvatovité přejídání je často spojeno se stresem. „Nervy na pochodu" zaháníme jídlem a přejídáme se i tehdy, když nemáme hlad. Tato porucha má velmi blízko k bulimii. Někteří lidé mají po přejedení výčitky svědomí a v obavě, aby neztloustli, všechno zkonzumované jídlo vyzvracejí.

Nedostatek jídla brání hubnutí

Mentální anorexie je problém, který trápí především mladé slečny. Ty se chtějí podobat modelkám v časopisech a pro mnohdy až nepřirozeně vyhublý vzhled jsou schopny vůbec nejíst. Většinou tyto dívky ani nepotřebují hubnout, jsou krásně štíhlé, ale samy si připadají tlusté a nehezké. Anorexie přitom může vzniknout zcela jednoduše. Mnoho lidí si myslí, že čím méně jídla sní, tím rychleji a více zhubnou. Brzy ale zjistí, že to nefunguje, a myslí si, že musí energii ještě ubrat. Až nakonec přestanou jíst úplně, aniž si to kolikrát uvědomují. Jenže jakmile tělo nemá dostatek energie, nastartuje tzv. šetřící gen, který brání proti vyhladovění a tím pádem zabraňuje i hubnutí.

Pokud se takový stav udržuje dlouho, způsobí metabolický rozvrat. Řada dospívajících dívek maskuje svou nemoc a bohužel si neuvědomuje, jak je nebezpečná. Většinou je nutná léčba psychiatra, ale ani ta nemusí být úspěšná. „Na svépomoc při léčbě mentální anorexie moc nespoléhejte," radí MUDr. Leoš Středa a dodává: „Mnoho mladých pacientek o mentální anorexii ví a nepřipouští si ji u sebe. Mají však dokonale nastudováno, jak na to. Dokážou zmást rodiče tím, že přiznávají, že jedí málo. Nepřiznají, že nejedí kvůli postavě, ale svádějí to na nechuť, nevolnost a podobně Naoko třeba něco zkonzumují, aby nemusely poslouchat rodičovské výtky, a jídlo potom tajně vyzvracejí."

Pokud se chcete o této problematice dozvědět více, poslechněte si v pátek noční Mikrofórum Českého rozhlasu. I o anorexii si budou povídat MUDr. Leoš Středa s prim. MUDr. Janem Cimickým, který je naším současným nejznámějším psychiatrem.