Stavbu pokrokové továrny s nejmodernější hydraulickou linkou ve střední a východní Evropě zablokovalo v listopadu osočení z podjatosti. Na poslední chvíli ho podali majitelé okolních pozemků. Nejprve na dvorský městský úřad, včetně starosty, a pak i na krajský úřad. Stavební řízení proto bylo přerušené.

Případ se dostal až na ministerstvo pro místní rozvoj, které ale námitku zamítlo. Teprve potom se krajští úředníci v Hradci Králové mohli zabývat tím, zda není podjatý podřízený dvorský úřad. A nyní rozhodli. Případ se stěhuje.

„Řízení se odnímá Městskému úřadu Dvůr Králové nad Labem, odboru výstavby a územního plánování, neboť není způsobilý věc projednat a rozhodnout z důvodu vyloučení všech úředních osob, a pověřuje Městský úřad Trutnov, který v dané věci bude dále jednat a rozhodne,“ uvedla referentka krajského stavebního úřadu Jana Svobodová.

Pro vedení strojírenské firmy je to dobrá zpráva. I když není jasné, jak řízení dopadne a kdy bude ukončené. „Zatím k žádnému jednání našich zástupců se stavebním úřadem v Trutnově nedošlo. Očekáváme ale, že k němu může dojít každý den,“ řekl Jan Kříž, ředitel budoucího závodu.

Zatím firma řeší v Česku unikátní problém. Nemá kam umístit výrobní stroje za 750 milionů korun. „Příští týden máme zahájit jednání o transportu naší robotizované lisovací linky z Německa do Česka. Bude to ojedinělá věc, linka za tři čtvrtě miliardy korun skončí ve skladu přikrytá plachtou,“ oznámil Kříž.

V továrně na náhradní panelové díly pro automobilový průmysl by mělo najít práci až 350 lidí, přes polovinu mají tvořit vysoce kvalifikovaní zaměstnanci. „Jsme stále plně připraveni na budování nové výrobní haly. Jakmile budeme mít povolení, ihned můžeme začít stavět!“ potvrdil Kříž.

Firma ale zatím jen počítá obrovské ztráty, podle odhadů už přesáhly čtvrt miliardy korun. Nová továrna má stát zhruba dvě miliardy korun.