Své kořeny zanechal v blízkosti lesní hájenky na Pecce, kde se s ním místní v neděli dopoledne loučili se slzami v očích.

Strom pravděpodobně zasadil někdo z předků rodiny Wolfových, v níž žilo několik generací polesných. Pražanům a návštěvníkům metropole ho věnuje rodina Wolfových na památku Františka Wolfa, majitele okolních lesů.

Zavzpomínat na dnes již zesnulého Františka Wolfa, přišli i jeho blízcí přátelé. Nikdo z nich neskrýval dojetí a i muži měli při vzpomínce slzy v očích. „František Wolf byl našim výborným kamarádem. Jeho přáním bylo, aby tento nádherný strom ozdobil vánoční trhy v Praze. Jsme nesmírně rádi, že se mu to nyní splní, ale také nás nesmírně mrzí, že už tu není s námi. Ještě v únoru jsem s ním o tom mluvil, byl by nesmírně hrdý," shodují se dlouholetí přátelé Jaroslav Hataš a Jiří Ulver.

Osmašedesátiletý smrk ztepilý vyrostl do výšky jednatřiceti metrů a během noci z neděle na pondělí  byl dopraven do centra hlavního města.

Smrk byl jedním z loňských tipů soutěže Hledá se strom, který každoročně vypisuje společnost Taiko, pořadatel Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. „Strom vyrostl na volném prostranství, je dobře rostlý a dostupný pro těžkou techniku. Podle výsledků dendrologů je zdravý a vhodný pro umístění v centru největších Vánočních trhů," upřesnil Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů.

Kácení se ujal český šampion v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček. „Na řezání a úpravu stromu jsem použil tentokrát tři pily. Ta největší s řezací lištou dlouhou jeden metr měla hodně práce. Strom byl totiž opravdu vysoký a bylo potřeba ho hodně krátit," vysvětlil Jiří Vorlíček.

Dřevorubec pak zkrátil jehličnan na požadovanou bezpečnou výšku dvaadvaceti metrů, ten byl poté uložen na speciální tahač a zamířil do Prahy.

Tady ho organizátoři během noci z 21. na 22. listopadu vztyčili. Návštěvníkům se poprvé rozsvítí v sobotu, kdy začnou Vánoční trhy. Zářit bude v metropoli až do 6. ledna 2017.