Na obsahu stránky Studentského deníku se podílejí středoškoláci z celého východočeského regionu, a to jak textem, tak fotografií. Studenti si vybírají vlastní témata, která je zajímají a vážou se k jejich regionu. Projekt je realizován za podpory společnosti RWE.

Brankář: „Florbal je můj život"

Česká Třebová /ROZHOVOR/ - Pro Štěpána Jirouška, brankáře florbalového týmu Orlicko-Třebovsko, je sport vším. Místo sezení před televizí nebo počítačem raději tvrdě trénuje. „Jako gólman se musím soustředit spíš na individuální trénink, jako je posilování, zlepšování reflexů a pohybů," říká. I díky tomu se letos jeho týmu podařilo postoupit do nejvyšší  soutěže u nás.

Jak dlouho už florbal hrajete?
Jak se to vezme. Hraji už skoro čtyři roky, ale chytám teprve od roku 2011. První rok jsem hrál jako útočník, ale zkusil jsem si i obranu.

Tak jak jste se dostal k postu brankáře?
V útoku jsem nijak nevynikal. A když náš brankář ve škole nemohl chytat, tak jsem si to zkusil já. To byla asi první jiskra, kdy jsem chtěl hrát za brankáře. Na letním kempu s týmem jsem si od trenéra půjčil brankářskou výstroj a za týden mě to začalo tak bavit, že jsem jako brankář zůstal.

Hrál jste na všech pozicích, která z nich je podle vás nejtěžší?
To se nedá snadno říct, každá pozice obnáší něco a každá je složitá v jiných věcech. Jako na gólmanovi na mně například leží větší odpovědnost, protože se přese mě dostávají balony do brány.

Co byste vzkázal těm, kteří by si florbal rádi zkusili?
Že je to určitě dobrý nápad, florbal má před sebou velkou budoucnost a i u nás se stává velmi populárním. Navíc není problém se snadno domluvit a přijít na nějaký z tréninků. Třeba i k nám.

Jan Beran, Gymnázium Česká Třebová

Skutečsský majáles v režii gymnázia

Skuteč - Poslední zvonění, majáles a pálení čarodějnic spojili studenti skutečského gymnázia. Septima si připravila masku čínského draka, sekunda pobavila v přestrojení za mléko. Odpoledne a večer následoval hudební festival a pálení čarodějnic. Studenti celou akci připravovali déle než půl roku a přivítali na ní stovky lidí ze Skutče i okolí.

Radka Volfová

Pět let piva ve Dvoře Králové

Dvůr Králové n. L. - Pivovar Tambor oslavil 3. května své páté výročí. Akce začala už v ranních hodinách, kdy děti představily sporty, jež místní pivovar podporuje – volejbal, házenou a hokej.

Program doplnila výstavka veteránů či odpolední přehlídka hudebních skupin.

Zlatým hřebem večera bylo vystoupení revivalové skupiny Vaťák, která ze Dvora Králové pochází. Po celou dobu panovala skvělá nálada a lidé si akci užívali naplno.

I přes drobnou nepřízeň počasí se akce podle účastníků skvěle vydařila, a tak se Dvoráci mohou těšit na příští velké výročí.

Nikol Rabasová, Czech Sales Academy, Trutnov

Studenti podnikají. Fiktivně

Trutnov - Cascade de Chocolate, WBS, Help for you. Že vám tato jména nic neříkají? Není divu, jde totiž o společnosti, které se zúčastnily Dne fiktivních firem na trutnovské obchodní akademii.

Akce se konala pro žáky prvního a druhého ročníku, kteří se zúčastnili prezentace firem a obchodu s každou z nich. Jedna ze společností prodávala čokoládové výrobky, druhá sauny, vířivky a vany a poslední poskytovala práce a služby do domu.

Ve fiktivních firmách žáci získají dovednosti potřebné pro práci na různých pozicích v podniku. Základem těchto dovedností jsou teoretické znalosti, které získávají v odborných předmětech jako je účetnictví, ekonomika a právo.

Barbora Borůvková, OA Trutnov

Mýma očima: Pardubice? Namísto Míru chaos

Pardubice - Před několika týdny začala renovace asi nejvýznamnější nákupní třídy v Pardubicích. Dlouho a často vášnivě propírané téma se stalo skutečností a najednou je vidět, proč byli někteří lidé proti. Jestli také uvidíme, proč byli ostatní pro, se ukáže až za rok.

První den po začátku rekonstrukce: chaos. Spousta lidí samozřejmě zapomněla, že se něco změnilo a hledala autobusové zastávky přímo v opravované ulici. Mnozí jsou ještě teď schopni dojít tam, kde stávala zastávka „Třída Míru" a divit se, že ulice je rozkopaná a autobusy nejezdí.

Problém pro sanitky i obchodníky

Dalším problémem je složitý systém zastávek na Masarykově náměstí – kdo si má pamatovat, že autobusy jedoucí vpravo zastavují jinde než ty jedoucí rovně?

Rekonstrukce však neškodí jenom změnou dopravního pořádku. To, že se sanitka nemůže dostat k pacientovi, může být způsobeno tím, že někteří lidé zkrátka neumí parkovat – jenomže, když jsou kromě hlavní ulice rozkopány i postranní uličky, v nichž většina lidí svá auta nechává, tak moc míst, kde správně zaparkovat, pro lidi nezbývá. A problém je na světě.

Navíc, nejen sanitky mají problém se do ulice dostat. Mnoho obchodů přichází o zisk vinou staveniště před vchody. I potenciální zákazníci přicházejí o jedno z mála pardubických nákupních míst.

Teď už musíme všichni doufat, že se neobjeví žádný problém, který by naše utrpení z odloučení od našich milovaných cukráren a obchodů s oblečením prodloužil.

Eliška Svobodová, Gymnázium Dašická, Pardubice

Anketa: Jste pro přijetí eura, nebo zachování české koruny?

Anastázie Kudelková, studentka, Hotelová škola Poděbrady:
Rozhodně koruna! Myslím si, že kdyby bylo euro, všechno by bylo daleko dražší. Navíc když držíme v ruce korunu, tak si připadáme bohatší. Lidé jako takoví se neradi přizpůsobují a už jsou na korunu zvyklí. A alespoň jsme jedineční.

Dominik Rašek, student, Biskupské gymnázium HK:
Nechce se mi zvykat na novou měnu. Sice u eura je výhodou rozšířenost, že nemusíte měnit peníze, kdykoli jedete do zahraničí. Na druhou stranu by se všechno zdražilo a současný stav v Evropské unii pozici eura neupevňuje.

Hai Anh Nguyenová, studentka, Gymnázium J. K. Tyla:
Jsem pro euro. Hlavním důvodem je, že euro platí ve většině zemí Evropy, takže bych s ním mohla platit všude a ušetřila bych čas nechozením do směnárem. Také bych nemusela hlídat kurzy, kdy je výhodné si rozměnit a kdy ne.

Tetiana Maistrenko, studentka, Střední odborná škola pro administrativu EU:
Jsem proti přijetí eura. Důvodem je ochrana suverenity a tradic České republiky. Většina Čechů si přeje zachovat korunu.

Alžběta Kudelková a Simona Šafránková, GJKT HK