Koupit či nekoupit dárek přes internet? Toť otázka…

Skuteč - To, že  lidé preferují nákupy z pohodlí domova, je v dnešní době fakt, se kterým asi nepohneme.

V televizních reklamách nás bombardují slevovými akcemi, nepřebernou nabídkou nákupních portálů a v neposlední řadě zvýhodněným poštovným, když utratíme alespoň x korun. Kdo by odolal, že?

Uznávám, že nákup přes internet je pohodlnější, ale opravdu se dá přes internet koupit dobré a kvalitní zboží?

Řekla bych, že není nad to si zboží pořádně prohlédnout, prostudovat si jeho popis a porovnat jej s podobným druhem zboží. To v dnešní době není problém, ale můžeme věřit internetovým srovnávačům cen? Klamou nás, nebo ne? Toť otázka.

Jisté je, že nevíme, jestli to, co je tam napsáno, je pravda a jestli je zboží tak kvalitní, jak výrobce slibuje.

Podle mého názoru dárek koupený přes internet není opravdovým dárkem od srdce, protože jediné, co jste pro to udělali je, že jste klikli na ikonku „koupit" a zboží zaplatili.

Jestliže se rozhodnete jít pro dárek do obchodu osobně (možnost, že byste dárek vyrobili, opomíjím), kromě toho, že ho koupíte a zaplatíte, věnujete delší čas výběru toho pravého dárku.

V kamenném obchodě promýšlíte, co by obdarovávaného potěšilo, která varianta je hezčí a kvalitnější.

Jinými slovy, není nad vlastní přesvědčení se o tom, jaké zboží kupujeme. Není přece takový problém vstát z gauče a zajít do obchodu koupit něco pěkného.

Adéla Zvárová, Gymnázium Suverénního řádu maltézských rytířů ve Skutči

Na plese spojili duchy a Jamese Bonda

Ústí nad Orlicí - Plesovou sezonu zahájilo 14. listopadu Gymnázium Ústí nad Orlicí. Kulturní dům se rozzářil v duchu podzimního svátku Halloweenu - nesměli chybět duchové, dýně, pavouci i tematické občerstvení. Třída 8.B nacvičila předtančení spojující duchy a Jamese Bonda, jelikož nastoupila v roce 2007. Všem maturantům to velice slušelo a rodičům ukápla nejedna slza, když viděli, jak jejich milované ratolesti vyrostly.

Michaela Lžičařová, studentka Gymnázia Ústí nad Orlicí

Jak my, Češi, vnímáme pravdu a autority

Skuteč - Je skoro absurdní ptát se, kdo neslyšel o vulgarismech, které pan prezident Zeman použil v Hovorech z Lán.

Na stávající politické scéně by se nejednalo o nic neobvyklého. Toto počínání pak pan prezident „korunoval" výroky na Albertově o 17. listopadu 1989, kde snižoval význam brutálního rozehnání poklidné demonstrace na Národní třídě.

Podle mého názoru byly ale zajímavější reakce, které na sebe nenechaly dlouho čekat. Od komentářů politiků z opačného konce politického spektra, celkem předvídatelné, až po výroky, doufám že nezaujaté, akademické sféry.

Od rektora Karlovy univerzity, pana Zimy, bych čekal rozhodné odsouzení. To také udělal. Zároveň ale pan rektor Zima ale ukázal na fakt, že vajíčka a sprostá slova, která začaly létat z davu po řečení výše zmíněného, nebyly správnou reakcí.

Je důležité se podívat o pár dní dále do minulosti. Pan rektor se totiž odvolal na odsouzení vulgarismů v Hovorech z Lán. A proto tedy nemůže měřit dvojím metrem za stejný poklesek: jedním prezidentovi a druhým demonstrantům, kteří na Albertově vykřikovali sprostá slova a házeli vajíčka.

To, co pan rektor udělal, bych v dnešní společnosti označil za hrdinský čin: rozhodl se bránit pravdu, která mu navíc způsobila několik dalších nepříjemností. Řekl si, že z ní prostě a jednoduše neustoupí. Takovéhle jednání jsem na české veřejné scéně už pěkně dlouho neviděl. Skoro jsem se obával, že zmizelo.

Objektivní pravda

Otázkou je, proč dnes z úst politiků tak málo slyšíme slovo pravda. Zda-li je to tím, že objektivní pravda prostě není a každý má tu svou, nebo kvůli tomu, že dnes pravda sice existuje, ale je to vysoce abstraktní pojem, který je velmi náročné najít a tak se od hledání upustilo?

Pokud by každý měl každý svou pravdu, pak se logicky musí naše republika změnit v chaos, poněvadž nikdo by neuznával ústavu a zákony – mám přece svou pravdu a ta jediná je ta správná.

Filozofie tento směr myšlení označuje pojmem relativismus. Je zde ale jeden háček: pravdu má totiž i ten, kdo tvrdí, že pravda je pouze jedna. Když se tedy objevil rozkol v takto základním tvrzení, jak může být tato teorie pravdivá dál?

Druhá část otázky zněla, zda je pravda tak abstraktní a náročná na nalezení, že jsme raději s hledáním kvůli přílišné pohodlnosti skončili. Myslím si, že tato varianta je mnohem pravděpodobnější. Ale proč? Proč jsme kvůli své lenosti a pohodlnosti dokázali opustit jeden z faktorů, které dávají našemu životu směr?

Dle mého soudu je potřeba se na tuto problematiku podívat v kontextu posledních dvou století. Devatenácté století je typické přemrštěným vlastenectvím, v některých případech až nacionalismem.

Obecné blaho

Ve dvacátém století si náš národ prošel dvěma totalitními režimy. Který byl horší, to se nedá posoudit a ani to zde není předmětem. Obě dvě totality nahradily pojem pravdy slovním obratem obecného dobra či blaha. Zdá se to podobné, ale významově si jsou tato dvě slova nesmírně daleko.

V prvním případě Zemi vládne pravda – objektivní a neměnná, kdežto v druhém případě světu vládne lidský rozum a pocity – rozum je ale omezený a na pocity se nedá vždy spoléhat. Totalitní režimy dvacátého století nahradily pojem pravda pojmem obecného blaha, které tvoří mýlící se lidé.

Zbytky přemrštěného vlastenectví z devatenáctého století nás dokázaly přesvědčit, že jedině my se nemýlíme. Díky tomu jsme uvěřili, že pouze my jsme bezchybní.  Mimochodem, toto je krásně vidět na postavě pana prezidenta, který je schopen neustále a dokola a pořád hájit do očí bijící hloupost.

Opravdu nevím, kdy a jak tato tendence vymizí. Jedno ale vím jistě – toto není „domácí úkol" na jedno odpoledne. Všichni se musíme naučit poslouchat to, co je dáno. Ať se jedná o ústavu, zákony, ale i nepsaná etická a morální pravidla.

Pak je naděje, že na politické scéně neuvidíme taková individua, která jsou schopna v přímém přenosu mluvit vulgárně nebo do Parlamentu ČR přinést obraz, kde je prezident vkreslen do kosočtverce.

Petr Tesař, Gymnázium Suverénního řádu maltézských rytířů ve Skutči

V Trutnově ohromil Mefisto

Trutnov - V úterý 25. 11. jsem se se třemi spolužáky vydala do UFFA v Trutnově. Tento den byla na programu hra Mefisto, kterou si přichystali herci z Divadla pod Palmovkou. V hlavní roli jsme tak mohli vidět Jiřího Langmajera, Kláru Issovou nebo Jana Teplého ml. Představení trvalo tři hodiny, ale stálo to za to.

Hra byla o herci, který pro svou kariéru obětoval celý život. Bylo ohromující pozorovat změny charakteru. Na začátku byla hlavní postava typický „záporák", potom jsme viděli, jak pro kariéru podlézá a zrazuje kamarády, ale nakonec stejně skončí jako zpráskaný pes. Představení nám dalo také více pohledů na Německo za Hitlera. Nebyl to jen jeden pohled, který se učíme ve škole.

Jelikož jsem kdysi taky hrála, tak jsem se v prvním dějství snažila všímat nějakých chyb, ale našla jsem jich jen velmi málo. Jedna věc mě velmi pobavila, a to když se měnily kulisy na scéně. Pamatuji si, jak nám náš režisér vždy říkal, že musíme být co nejtišší a nesmí se ozvat jediný šramot, ale v téhle hře to někdy tak nebrali. Jednou dokonce trefili ochozy, když odklízeli provizorní postel.

Druhé dějství mě pohltilo natolik, že jsem už jakékoli chyby přestala vnímat. Z jeviště na mě sálaly vlny emocí a výkony herců mě připravily o slova.  Sice jsem si již od začátku hry říkala, že Mefista z toho všeho nakonec trefí šlak, ale na konci jsem to vůbec nečekala. Bylo to úžasné, jak mě herci vtáhli do děje. Nejhezčí akt se však odehrál až úplně na konci, a to když Jiří Langmajer věnoval svou kytici jedné divačce na vozíku.  V tu chvíli se celý sál postavil a ovace nebraly konce.

Bylo to něco neskutečného a mně v tu chvíli proběhla hlavou jediná věta. Právě pro takovéto chvíle bych chtěla být herečkou.

Lucie Kuncová, Czech Sales Academy Trutnov – střední odborná škola, s.r.o.

Stolní tenisté obstáli ve finále se ctí

Holice - V těžké konkurenci nejlepších týmů z celé republiky ve finále soutěže středních škol ve stolním tenisu v Holicích obstála Obchodní akademie T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí se ctí. Chlapci i přes smolné rozlosování obsadili 12. místo, dívky si vedly o něco lépe a skončily osmé. V soutěži jednotlivců O pohár starosty města Holice získala Aneta Doucková bronz.

Obchodní akademie T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí

Izrael jde celému světu vzorem

Trutnov - V pátek 24. října se žáci Obchodní akademie v Trutnově zúčastnili přednášky o moderním Izraeli, která probíhá pod záštitou celostátní společnosti CEMACH a mnoho posluchačů odcházelo velice překvapeno.

V přednášce bylo řečeno mnoho, ale ze všeho vyplývá, že Izrael je opravdu moderním státem, ze kterého by si mělo brát příklad mnoho světových států. Lidé v Izraeli jsou velice vlastenečtí a to se považuje v dnešní době za vzácnost.  Celý projekt probíhá pod záštitou MŠMT.

Mnoho žáků a žákyň se shodlo na tom, že nečekali takovéto kladné informace a několik z nich se dokonce rozhodlo v budoucnu cestovat do Izraele. Společnost CEMACH si připravila soutěž a první cenou je zájezd do Izraele.

Filip Gale, Obchodní akademie Trutnov