Kampaň, která vyzývá lidí, aby zkusili prožít jeden měsíc bez alkoholu, letos vstoupí už do svého třetího ročníku. Není samoúčelná, statistiky jsou totiž hrozivé. „Alkohol a jeho nadměrná konzumace patří k jednomu z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů," varuje  psychiatr Michal Miovský. Podle Ligy otevřených mužů, která ji pořádá už potřetí, má akce stále více příznivců.

Východočeši
v kampani

Na sociálních sítích se už k Suchému únoru přidalo téměř pět stovek lidí.
„Ani jsem tomu moc nevěřil, když jsem pozval k této akci pár chlapů z facebookových přátel. A tak jsem mě těší, že tři z nich se po mém pozvání do akce zapojili. Připadám si jako takový Jára Cimrman inspirující. A nebo to je jen časová shoda. Tak jako tak, respekt jim i těm dalším 439 dalším, co jdou do toho," napsal jeden muž z Nové Paky na Jičínsku.
„Snad není přestupný rok, jinak bych to nedal," smál se další odvážlivec.

Zkuste si dát odstup od pití

Průměrný český muž vypije za rok 18,6 litru čistého lihu a 23 procentům mužů hrozí závislost na alkoholu, což je třikrát více než ženám. Policisté by zase mohli dlouho vyprávět o tom, kolik násilných trestných činů bylo spácháno pod vlivem alkoholu…

„Suchej únor je tu již tradičně proto, abychom si na jeden měsíc dali odstup od alkoholu," řekl Martin Jára z Ligy otevřených mužů, která kampaň organizuje. Podle organizátorů sice měsíc bez alkoholu sám o sobě mnoho nezmění, ale rozhodně dává lidem prostor k reflexi.

S tím souhlasí i Markéta Fialová, která působí na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice a současně je vedoucí lékařkou pardubické záchytky. Upozornila, že zkusit si strávit měsíc bez alkoholu by mohlo být prospěšné zejména pro lidi, kteří jsou na rozhraní rizikové konzumace a zajímá je, jestli nemají problém s pitím. „Něco podobného zkoušíme s pacienty, kteří chtějí – často na nátlak rodiny – zjistit, zda jsou závislí či nikoliv,"  řekla lékařka.

Proč se připojit? Ušetříte čas i peníze

Markéta Fialová však dodala, že záleží hlavně na tom, jak se k této výzvě lidé postaví. Podle ní je to podobné, jako když se člověk rozhodne držet dietu. „Je dobré si to vyzkoušet. Ale někomu ani Suchej únor nepomůže," konstatovala lékařka.

Kampaň podporuje také spisovatel Josef Formánek: „Jenom tím, že si lidé zkusí Suchej únor absolvovat, zjistí, jestli jsou závislí nebo ne."

Liga otevřených mužů uvádí sedm důvodů, proč se ke kampani připojit. Vedle toho, že si lidé pročistí organismus, posílí vůli a přehodnotí svůj vztah k alkoholu, ušetří i čas, který by strávili v hospodě. Místo toho mohou jít sportovat. Ušetří také peníze, které mohou dát na dobrou věc, dají pozitivní příklad mužům kolem sebe a v neposlední řadě potěší své blízké.

Podle organizátorů  je akce  primárně určena pro muže. „Ženy jsou však také vítány – jako podpora i inspirace," uvedl Martin Jára.