O měsíc museli odložit předvánoční výlov Broumaru, největšího rybníku na Rychnovsku. Původně se tu měly ryby mrskat v kádích už poslední říjnový víkend.

„Výlov bude až 24. a 25. listopadu. Není voda, je pořád sucho. Výlov už ale nemůžeme dál odkládat, v tuto chvíli ryby už musíme slovit, půjdou na sádky a pak rovnou k vánočnímu prodeji,“ uvedl vedoucí Správy Kolowratského rybářství Václav Kalenda.

Původní termín výlovu museli rybáři zrušit, protože by nemohli zajistit bezpečné sádkování kaprů až do vánočního období.

Zlatým potokem v Opočně nyní protéká jen minimální množství vody a podle Václava Kalendy zlepšit stav vody alespoň pod Opočnem pomáhá postupné odpouštění rybníku Broumar.

Broumar, který využívá Kolowratské rybářství, se má dočkat i úprav.

„Nyní řešíme projekt na rekonstrukci hráze rybníka, budeme na něj shánět dotace. Jsou tam vodohospodářské objekty a poškozené propustky, které potřebují opravit,“ uvedl Jaroslav Koudelka, vedoucí oddělení životního prostředí a sociálních věcí na Městském úřadě v Opočně.

Nedostatek vláhy kosil stromy

Voda však chyběla i ve městě, kde suchu padlo za oběť několik stromů.

„Sucho tady bylo veliké a navíc tu platil zákaz zalévání,“ upozornil Jaroslav Koudelka, podle kterého se pak nedostatek vody nejvíce projevil na břízách, jako na městském hřbitově, kde jich devět muselo být pokáceno, ale třeba i na stromech vedle parkoviště u Broumaru. Také v historické části centra však sucho zanechalo svou stopu. Padla mu za oběť výrazná zdejší dominanta - vzrostlá lípa s dvojitým kmenem vedle staré zvonice. Strom začal usychat už loni po zásahu bleskem a jeho žalostný stav dokonalo letošní počasí.

Více než stovka nových dřevin

Konečné škody na zeleni se však prý naplno projeví až na jaře. Pokácené stromy by měla nahradit nová výsadba. Během letošního podzimu hodlá Opočno vysadit v různých částech města přes stovku stromů a keřů.

A v Opočně se chystají i opatření, která by měla pomoci při nedostatku vody v budoucnu. „Obnovujeme druhý zdroj vody. Má dojít k propojení s vodním zdrojem v zámeckém parku,“ dodal Jaroslav Koudelka.