„Je to mazec, přitom vloni to parkoviště takhle veliké nebylo, hodně ho zvětšili a stejně to nestačí,“ komentuje vypjatou situaci na parkovišti muž, zatímco nasazuje běžky dvěma dětem. „Tak rukavice hůlky a můžeme vyrazit,“ dodává. Celá rodina se za chvíli ztrácí v lese, odkud se již jiní běžkaři vracejí zpátky k autu. „Kousek cesty byl zledovatělý, jinak se jelo krásně. Teď už tu ale začíná být hodně lidí,“ hodnotí situaci chvíli před polednem další běžkař, který na Suchý vrch přijel ze Zábřehu.

Kolem dokola jsou desítky sportovců, s rozestupy nebo rouškami si hlavu nelámou. „Chceme dýchat čerstvý vzduch,“ vysvětlují, zatímco ve skupinkách popíjejí čaj.

To přes kopec, v Čenkovicích, je poloprázdno. Zatímco ještě minulý víkend se jeden z vleků i přes zákaz rozjel, dnes se pomy i kotvy jen smutně pohupují pod náporem větru. Přesto několik málo lyžařů sviští z kopce dolů, v celém areálu jich ale není více jak 50. Na vrchol modré sjezdovky se dostávají po svých nebo se nechávají vytáhnout. Místo vleku provozovatel areálu vytáhl sněžné skútry a čtyřkolky na pásech a lyžaře tahá do kopce za nimi.

Holčička s chlapcem se chopí lana a čekají. „Chyťte se oběma rukama,“ instruuje je matka, zatímco s dalšími dvěma dětmi skládá lyže a snowboardy na korbu a poté s nimi nasedá do kabiny. Tam už na ně čeká řidič. „Můžem?“ ptá se všech pěti pasažérů a vydává se s nimi na kopec. Přichází cuknutí a pluh se i s dvěma zapřaženými dětmi rozjíždí do kopce. Netrvá dlouho a už je zpátky pro další várku lyžařů.

Nedaleko zas několik lidí sáňkuje a bobuje. Kopec dneska patří zejména dětem, těch je tu převaha. „Chtěli jsme, aby si děti užily trochu sněhu. Myslím, že jim tu nic nehrozí, je to určitě lepší, než aby seděly doma u počítače,“ vysvětluje matka, proč se rozhodla vzít děti na hory.

S jejím názorem souzní provozovatel Ski Areálu Čenkovice Libor Černý, který nechce dopustit, aby sjezdovka zela prázdnotou. I proto minulý víkend spustil vlek, po příjezdu policie se ale opět zastavil. Došlo také ke konfliktu s televizním štábem, za nějž se Černý později omluvil. „Lituji mého zákroku, ale rozhodně nelituji spuštění vleku. V žádném případě nechci zlehčovat situaci a ubírat tak na vážnosti virové pandemii, pohyb na čerstvém vzduchu v otevřeném prostranství je za mě ale zkrátka v pořádku. Příroda je naším domovem, pocházíme z ní a zůstáváme její součástí. K horám a zimě mám nesmírně kladný vztah a i proto jsem se před nedávnem rozhodl vlek spustit,“ vysvětluje Černý. Tentokrát tedy vlek nespustil, ale povolal skútry a čtyřkolky.