Transparenty, protesty, emoce. Tak to ve čtvrtek vypadalo před budovou Krajského úřadu v Pardubicích. Krajští radní tam totiž jednali o spojení deseti středních škol, proti tomu ovšem pod jejich okny protestovali studenti z celého kraje. Nejvíce vidět a slyšet byli gymnazisté z Vysokého Mýta a Jevíčka.

Studenti neponechali nic náhodě a do krajského města přijeli patřičně vybaveni, a tak se Komenského náměstím nesly zvuky bubnů, píšťalek, megafonu, ale i petard.
V rukou demonstrujících žáků se pak objevily transparenty s hesly jako: „Mýto bez gymplu? To je jako Pardubice bez perníku." nebo „Máte vůbec o tom zdání, že bráníte ve vzdělání?"

Protestovaly stovky studentů

Na náměstí se sešlo několik stovek studentů, kteří kromě projevů nevole vůči krajským politikům spustili i studentskou hymnu Gaudeamus igitur. „Ta obrovská podpora studentů nás posiluje," řekl zástupce ředitele Gymnázia Jevíčko Jiří Janeček.
Nakonec přišel v mrazivém počasí s demonstranty promluvit i hejtman Martin Netolický. Studenti ho přívitali sborovým skandování hesla Respekt školám.

„Dospěl jsem k názoru, že je třeba zvolit uvážlivější přístup. Diskuse na téma spojování škol musí být mnohem delší a budeme debatovat i se zástupci samospráv a dotčených škol," sdělil přihlížejícím hejtman a za svůj slib se dočkal dokonce i potlesku.
Studenti se pak vypravili i na odpolední zasedání krajských zastupitelů, kde se ale materiál o středním školství nakonec neprojednával. „Definitivní rozhodnutí učiníme až na únorovém jednání po dostatečném prodiskutování s řediteli a zaměstnanci škol, samosprávami, ale i odbornou veřejností," sdělil už před zasedáním Martin Netolický.

Hejtman dostal rozhořčené e-maily

Ten musel atakům rozezlených studentů čelit už minulý týden, kdy mu během jednání rady přišlo na e-mailovou schránku asi devadesát rozhořčených zpráv. Nutno podotknout, že na vedení kraje se nyní za jejich postup sype kritika úplně ze všech stran.
„Balíček navržených sloučení trpí vážnými mezerami v odborné stránce. Jako zcela zarážející pak působí odůvodnění náměstkyně Jany Pernicové, podle které chtěli radní po předchozích zkušenostech zabránit protestům. Tím jasně vzkazují, že nikdo nemá do rozhodování levicové koalice co zasahovat. Jenže kdy jindy by se měli občané a odborníci vyjádřit, když ne při slučování, tedy rušení škol?" vyjádřil se pardubický poslanec za ODS a děkan fakulty elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity Simeon Karamazov.

Východočeští poslanci za hnutí ANO pak poslali hejtmanovi otevřený dopis, v němž se postavili proti změnám, které kraj plánuje ve Vysokém Mýtě.

Gymnázium je nezastupitelné

„Gymnázium má ve městě své nezastupitelné místo a 'zachraňovat' nenaplněnou střední odbornou školu splynutím s gymnáziem, které nemá existenční problémy, znamená rozbití dlouho budované nabídky všeobecného vzdělávání v této části kraje," píše se v dopise poslanců.