Královéhradecký kraj: Zájem roste – a to o oba druhy

O letní tábory připravované různými organizacemi v Královéhradeckém kraji je stejně jako 
v minulých letech velký zájem. Většina táborů je již obsazená, největší nápor je tradičně na příměstské tábory.

Například Středisko volného času Trutnov nabízí tábory od začátku února, za dva měsíce mělo drtivou většinu míst obsazenou. Obsazená jsou všechna místa dvou turnusů příměstského tábora Barevný týden či pobytový tábor Indiánské léto. Ceny táborů se pohybují od 900 do 3800 korun. „Nestalo se nám, že by přišel rodič, že nemá na tábor, ceny jsou podle nás přijatelné," řekla ředitelka trutnovského střediska volného času Marie Suková. Připomněla, že rodičům často přispívají na tábory zaměstnavatelé, lidé využívají také příspěvky od zdravotních pojišťoven.

Ředitel Domu dětí a mládeže Barák v Hradci Králové Vojtěch Horák řekl, že zájem o tábory je v porovnání s minulými lety vyšší, stále roste zájem o příměstské tábory. „Část našich táborů je už obsazená, na ostatních jsou poslední volná místa," řekl Horák.

Hradecký dům dětí a mládeže nabízí několik táborů, novinkou je například Záchranářský příměstský tábor, který kromě výletů nabídne exkurze u složek integrovaného záchranného systému či základy první pomoci. Ceny za tábory se pohybují od 800 do 3900 korun. „Nabídku se stále snažíme rozšiřovat, už jsme na hranici našich personálních možností," řekl Horák.

Například vloni se podle údajů hygieniků v Královéhradeckém kraji konalo 198 letních táborů, kterých se zúčastnilo 14 541 dětí. O rok dříve pořadatelé hygienikům nahlásili 184 táborů. Loni se 
v kraji konaly také tři desítky takzvaných jiných podobných akcí, kterých se zúčastnilo 803 dětí.

Pardubický kraj: Klíčová otázka - jak určit cenu

Letní tábory v Pardubickém kraji jsou již z velké části obsazené. Zájem je jak o tradiční pobyty v chatkách a stanech s podsadami, tak o příměstské tábory. Většina z nich je tematicky zaměřena. Organizátoři také musejí citlivě stanovovat ceny, aby byly pro rodiče únosné.

Dům dětí a mládeže Alfa Pardubice – Polabiny pořádá dva letní pobytové tábory a šest příměstských táborů, které nabízejí dětem přes týden program, za nímž se vydávají do okolí města, večery a noci ale tráví doma. Zaměřeny jsou na sport, estetiku, přírodu, výtvarné činnosti, tanec a angličtinu. „Téměř vše je naplněné kromě tanečního, už máme i náhradníky. Je ale možné, že nějaká místa ještě budou, zatím nemají všichni zaplaceno," řekla Pavla Pleskotová z domu dětí.

Příměstské tábory stojí od 1300 do 1700 korun, což je zhruba o 100 korun více než před rokem, pobytové podle délky od 4500 do 4750 korun. Mimopardubické děti platí o něco více. „Zvažovali jsme, jestli udělat tábor na 14 dní, protože každý den cenu zvyšuje, nakonec jsou většinou o něco kratší," dodala Pleskotová.

Jeden příměstský a jeden pobytový tábor z celkových pěti nabízených již má obsazené Dům dětí a mládeže v Chrudimi. Ceny se pohybují od 750 do 100 korun u prvních a od 2800 do 4300 korun u druhých v závislosti na trvání.

Příměstské tábory pořádá také Středisko volného času Mozaika z Poličky na Svitavsku. Zaměřeny jsou na různé druhy sportu, pět dní vyjde na 1400 korun.

U Sečské přehrady na Chrudimsku se v srpnu opět koná hudební tábor Rockcamp. Děti se na něm učí hrát sóla, doprovody a zpívat skladby rockových skupin. Letos mezi pozvanými hosty budou bubeník Klaudius Kryšpín, kytarista Jan Běhunek nebo zpěvák Kamil Střihavka. Vrcholem bude závěrečný koncert vzniklých kapel a uskupení.

Tábory pořádají i některé cestovní kanceláře. Například Malá cestovní kancelář 
z Nasavrk na Chrudimsku jich nabízí kolem dvaceti, zaměřeny jsou na jezdectví, rybářství, výtvarnictví, historii, sport, přírodu nebo fantasy a pohádková témata.